Search for supersymmetry in jet topologies with the cms detector
Cms dedektörüyle jet topolojilerinde süpersimetri aranması
  1. Tez No: 535967
  2. Yazar: KADİR ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Standard Model (SM) otesi modellerden biri olan Supersimetri (SUSY), SM icerisinde yer alan sorunlara madde parcacıkları ve etkilesim parcacıkları arasında simetri kurarak zarif cozumler getirmektedir. Supersimetrik modellerde en basit teoriye sahip olan En KucukSupersimetrik Standard Model (MSSM), en kucuk Super Yercekimi (mSuGra) teorisiyle birlikte kullanıldıgında yer cekiminin dahil edilmesinin yanısıra parametre sayısına da sınırlama getirmektedir. Diger yandan, Buyuk Hadron Carpıstırıcısında (LHC) insa edilmis olan genel amaclı dedektorlerden biri olan CMS dedektoru SUSY parametre alanının aranmasını hedeflemektedir. Bu tez, tam hadronik kanallarda uc¸ farklı jet topolojilerini kullanarak CMSdedektoruyle SUSY aranmasına dair bir yontem sunmaktadır. Di-jet, 3-jet ve 4-jet topolojileri temiz sinyal alanı temin etmekte olup bu topolojiler SUSY bozunum kanalları olarak sırasıyla squark cifti, squark-gluino ve gluino cifti uretimlerine tekabul etmektedir. Bu uc¸ farklı jet topolojilerinde, alpha (?) olarak adlandırılan onemli bir kinematik degiskeni kullanılmakta olup, bu degis¸ken SUSY deneme sinyal noktalarını SM arkaplanı olan QCD, EWK (elektrozayıf) ve Z bozonunun gorunmez bozunumu olaylarından ayırt etmek icin kullanılmıstır. Alpha degis¸kenleri SUSY sinyalini yukseltmesi ve butun QCD olaylarını ortadan kaldırması baglamında cok kullanıslı oldukları gorulmustur. Alpha degiskenlerinin ayırt etme gucu, sinyalin arkaplana oranı ve sinyal onemi hesaplamalarıyla jet topolojilerinde ortaya konulmus ve cıkan sonuclar umut verici olarak bulunmus¸ olup SUSY sinyalinin jet topolojilerinde erken CMS verileriyle, ozellikle 1 f b^{?1} luminosite degerinde aranmasını tesvik etmistir.
Özet (Çeviri)
Supersymmetry (SUSY) is the most motivated scenario beyond the Standard Model (SM) addressing the problems of the SM in an elegant way by establishing a symmetry which relates matter particles to interaction particles and vice versa. The simplest phenomenologically viable supersymmetric theory is the Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM) which can be accommodated to minimal Supergravity (mSuGra) theory in order to both take gravity into account and constrain its parameter space. CMS detector is one of the general purpose detectors constructed at LHC (Large Hadron Collider) which targets to search for SUSY signal. This thesis presents a search strategy for SUSY in three different fully hadronic jet topologies with the CMS detector. Di-jet, 3-jet, and 4-jet event topologies offer clear signatures for SUSY searches and the key SUSY decay modes of these jet topologies appear to be squark pair production, squark-gluino production, and gluino pair production, respectively. In these jet topologies, an important kinematical variable named alpha, ? is used to separate SUSY signal test points from the SM background events including QCD, EWK (Electroweak), and invisible decay of Z boson processes. Alpha variables are found to be very useful in terms of enhancing SUSY signal while rejecting all QCD events. Discriminating power of alpha variables are shown in terms of signal-to-background and signal significance calculations and the results are found to be promising which further encourage searches for SUSY signal in jet event topologies with the early CMS data at 1 f b^{?1} integrated luminosity.