Search for supersymmetry in jet topologies with the CMS detector
CMS dedektorüyle jet topolojilerinde supersimetri aranması
  1. Tez No: 238747
  2. Yazar: KADİR ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Standard Model (SM) otesi modellerden biri olan Supersimetri (SUSY), SM icerisinde yeralan sorunlara madde parcacıkları ve etkilesim parcacıkları arasında simetri kurarak zarifcozumler getirmektedir. Supersimetrik modellerde en basit teoriye sahip olan En KucukSupersimetrik Standard Model (MSSM), en kucuk Super Yercekimi (mSuGra) teorisiyle birliktekullanıldıgında yer cekiminin dahil edilmesinin yanısıra parametre sayısına da sınırlamagetirmektedir. Diger yandan, Buyuk Hadron Carpıstırıcısında (LHC) insa edilmis olan genelamaclı dedektorlerden biri olan CMS dedektoru SUSY parametre alanının aranmasını hedeflemektedir.Bu tez, tam hadronik kanallarda uc¸ farklı jet topolojilerini kullanarak CMSdedektoruyle SUSY aranmasına dair bir yontem sunmaktadır. Di-jet, 3-jet ve 4-jet topolojileritemiz sinyal alanı temin etmekte olup bu topolojiler SUSY bozunum kanalları olarak sırasıylasquark cifti, squark-gluino ve gluino cifti uretimlerine tekabul etmektedir. Bu uc¸ farklı jettopolojilerinde, alpha (?) olarak adlandırılan onemli bir kinematik degiskeni kullanılmaktaolup, bu degis¸ken SUSY deneme sinyal noktalarını SM arkaplanı olan QCD, EWK (elektrozayıf)ve Z bozonunun gorunmez bozunumu olaylarından ayırt etmek icin kullanılmıstır.Alpha degis¸kenleri SUSY sinyalini yukseltmesi ve butun QCD olaylarını ortadan kaldırmasıbaglamında cok kullanıslı oldukları gorulmustur. Alpha degiskenlerinin ayırt etme gucu,sinyalin arkaplana oranı ve sinyal onemi hesaplamalarıyla jet topolojilerinde ortaya konulmus ve cıkan sonuclar umut verici olarak bulunmus¸ olup SUSY sinyalinin jet topolojilerinde erkenCMS verileriyle, ozellikle 1 f b^{?1} luminosite degerinde aranmasını tesvik etmistir.
Özet (Çeviri)
Supersymmetry (SUSY) is the most motivated scenario beyond the Standard Model (SM) addressingthe problems of the SM in an elegant way by establishing a symmetry which relatesmatter particles to interaction particles and vice versa. The simplest phenomenologically viablesupersymmetric theory is the Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM) whichcan be accommodated to minimal Supergravity (mSuGra) theory in order to both take gravityinto account and constrain its parameter space. CMS detector is one of the general purpose detectorsconstructed at LHC (Large Hadron Collider) which targets to search for SUSY signal.This thesis presents a search strategy for SUSY in three different fully hadronic jet topologieswith the CMS detector. Di-jet, 3-jet, and 4-jet event topologies offer clear signatures forSUSY searches and the key SUSY decay modes of these jet topologies appear to be squarkpair production, squark-gluino production, and gluino pair production, respectively. In thesejet topologies, an important kinematical variable named alpha, ? is used to separate SUSYsignal test points from the SM background events including QCD, EWK (Electroweak), andinvisible decay of Z boson processes. Alpha variables are found to be very useful in termsof enhancing SUSY signal while rejecting all QCD events. Discriminating power of alphavariables are shown in terms of signal-to-background and signal significance calculations and the results are found to be promising which further encourage searches for SUSY signal in jetevent topologies with the early CMS data at 1 f b^{?1} integrated luminosity.