Grafen oksit katkılı 6CB sıvı kristalinin elektro-optik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electro-optic and thermal properties of 6CB doped with graphene oxi̇de
  1. Tez No: 535989
  2. Yazar: YUSUF TAPKIRANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Grafenoksit (GO) ile katkılandırılan 4-Pentyl-4-biphenylcarbonitril (6CB) nematik sıvı kristalinin elektrik, optik ve termal özellikleri incelenmiştir. Bu bağlamda optiksel ışık geçirgenliği, dielektrik sabiti, dielektrik kayıplar, elektriksel iletkenlik ve empedans gerilim(volt) ve frekansın bir fonksiyonu olarak incelendi. Kompleks dielektrik sabitinin gerçek ve sanal kısımlarının frekans ile değişimi incelendi. Cole-Cole eğrilerinden Ԑ″max, Ԑr0, Ԑr∞, ΔԐ parametreleri elde edildi. Eşik voltajı ölçüldü ve optik çift kırınım hesaplandı. Faz geçiş sıcaklıkları Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, eşik voltaj değeri %0.25 GO katkılanması ile düşmüştür. Dielektrik sabiti yüksek frekans bölgesinde katkılama oranına bağlı olarak düşük frekans bölgesine kaymıştır. Düşük frekans bölgesinde, bileşenlerin iletkenlik değerleri GO katkılaması ile artmış, empedans değerleri ise azalmıştır. Faz geçiş sıcaklıkları GO katkısı ile düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, electrical, optical and termal properties of 4-Pentyl-4-biphenylcarbonitril (6CB) nematic liquid crystal doped with graphene oxide have been investigated. In this context, the optical light transmittance, dielectric constant, dielectric losses, electrical conductivity, and impedance was investigated as a function of the voltage and frequencies. The variation of the real and imaginary parts of the complex dielectric constant with frequency was observed. At Cole-Cole curves, the parameters of Ԑ″max, Ԑr0, Ԑr∞, ΔԐ were determined. The threshold voltage measured and the optical birefringence was calculated. Phase transition temperatures were investigated by Differential Scanning Calorimetry (DSC). According to the results, the threshold voltage value decreased with 0.25% GO doping. At higher frequency region depending on the doping ratio, the dielectric constant has shifted to the low frequency region. In the low-frequency region, the conductivity values of the components increased with the addition of GO and the impedance values has been decreased. Phase transition temperatures have decreased with the addition of GO.