Bebeklerde komplike olmayan bez dermatiti şiddet değerlendirme ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Evaluation of the validity and reliability of the assessing the severity of uncomplicated diaper dermatitis in infants scale
  1. Tez No: 535990
  2. Yazar: ESİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN AKÇAY DİDİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bebeklerde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeğinin Geçerlik ve Güvenirliğinin İncelenmesi Amaç: Araştırma Buckley ve arkadaşları tarafından 2016 tarihinde geliştirilen“Bebeklerde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeği”nin Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirliğini değerlendirilmesi amacıyla metadolojik olarak planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmanın evrenini Temmuz 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Polikliniğine getirilen bebekler, örneklemini ise belirtilen tarihlerde dahil edilme kriterlerine uyan 150 bebek oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu ve Bebeklerde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel değerlendirilmesinde sayı/yüzde, t testi, Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, bağımsız gözlemciler arası uyum testi için sınıf içi korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin geçerlik çalışmasında dil geçerliği için ölçeğin İngilizceden Türkçeye çevirisi ve daha sonra Türkçeden İngilizceye çevirisi yapılmıştır. Dil geçerliği sağlandıktan sonra içerik geçerliği için ölçek farklı sağlık alanlarında uzman 10 öğretim üyesi görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşleri Davis tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Uzman görüşlerine göre tüm maddelerinin kapsam geçerlik oranı“0.90”, kapsam geçerlik indeksi“0.98”olarak bulunmuştur. Yapı geçerliği için yapılan bilinen grupların karşılaştırılması analizinde, gestasyon haftalarına göre 3 grubun karşılaştırılması yapılmış ve gruplar arasında anlamlı fark görülmüştür. (x2:27.597,p
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Validity and Reliability of the Assessing the Severity of Uncomplicated Diaper Dermatitis in Infants Scale Aim: This research was designed methodologically to evaluation of the validity and reliability of the assessing the severity of uncomplicated diaper dermatitis in ınfants scale assess the Turkish adaptation, validity, and reliability of the Assessing the Severity of Uncomplicated Diaper Dermatitis in Infants Scale developed by Buckley (2016). This study is methodologically planned for evaluation of validity and reliability of the Turkish revision of Assessing the Severity of Uncomplicated Diaper Dermatitis in Infants Scale originally developed by Buckley and friends. Methods: The sample of this study consisted of babies who admitted to Ege University Hospital and agreed to participate in the study. Data of the study were collected between July 2018 and December 2018. The scale was reviewed by 13 experts in the field for content validity. The number / percentage, t test, Cronbach's alpha reliability coefficient, independent interobserver compliance test methods were used ın the analysis of the data. Findings: In the validity study of the scale, the translation of the scale from English to Turkish was performed for the language validity and then translated from Turkish into English. After the validity of the language was validated, the scale was presented to 10 faculty members who were experts in different health fields. Expert opinions were evaluated using the Davis technique. According to expert opinions, the content validity ratio of all items was found to be“0.90”and the Content Validity Index was found to be“0.98”. In the analysis of comparison of known groups for construct validity; According to gestation weeks, 3 groups were compared in terms of premature, mature and postmatal groups (x2:27.597,p