Subaraknoid kanama sıçan modelinde sempatik gangliyonektominin oksidan/antioksidan dengesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sempatic ganglionectomy on oxidan /antioxidant balance in experimental subarachnoid hemorrhage model in rats
- Tez No: 536000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DAĞISTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın hipotezini oluşturan SAK' lı hastalarda postoperatif dönemde yapılacak olan sempatik blokaj, vazospazmı önleyebilir ve vazospazmın yol açtığı oksidan enzimleri azaltarak ve antioksidan sistemleri harekete geçirerek postoperatif dönemde SAK'lı hastaların yaşam kalitesini artırabilir. YÖNTEM: Çalışmamızda toplam 35 adet, ağırlıkları 150-200 gr arasında değişen Wistar cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Ratlar 5 gruba ayrıldı: Grup 1: Kontrol (n=7), Grup 2: Sham kontrol (n=7), Grup 3: SAK (n=7), Grup 4: SAK + Sempatektomi (n=7), Grup 5: SAK + Sham opere (n=7). Deneysel oluşturulan SAK modeli sonrasında sempatektomi yapılarak bu uygulamanın oksidan/antioksidan düzeyleri üzerine etkisi perfüzyon sonrasında elde edilen beyin dokusu üzerinde ELISA yöntemi ile ve plazmada çalışılmıştır. ELISA yöntemi ile oksidan MDA ve antioksidan SOD, CAT, GPx moleküllerinin ve total oksidan (TOS) ve total antioksidan (TAS) düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a major health problem characterized by sudden and severe headaches. It is mostly seen in 20-60 age group. It is slightly more common in women when compared to men population. Although the annual incidence of subarachnoid hemorrhage varies between 10 to 16 per 100,000 population, it is reported that these rates increase with age. The most important cause of mortality and morbidity in patients with SAH is early brain injury occurring in the first 3 days of bleeding. Increased intracranial pressure due to brain damage, decreased cerebral blood flow and cerebral ischemia cause apoptosis and oxidative stress. Oxidative stress plays a main role in vasospasm after SAH. It has been reported that glutathione peroxidase and lipid peroxidase concentrations increase in cerebrospinal fluid and it is responsible for vasospasm in patients with SAH. OBJECTIVE: The sympathetic blockade in patients with SAH, which is the hypothesis of our study, can prevent vasospasm and may increase the quality of life of patients with SAH in the postoperative period by reducing the oxidative enzymes caused by vasospasm and by activating the antioxidant systems. METHODS: A total of 35 male Wistar male rats weighing 150-200 gr were used in our study. Rats were divided into 5 groups: Group 1: Control (n = 7), Group 2: Sham control (n = 7), Group 3: SAH (n = 7), Group 4: SAH + Sympathectomy (n = 7), Group 5: SAK + Sham opere (n = 7). Sympathectomy was performed after experimental experimental SAH model; the effect of this application on oxidant / antioxidant levels was studied in plasma; and in the brain tissue obtained after perfusion, by ELISA method. Oxidant MDA and antioxidant SOD, CAT, GPx molecules and total oxidant (TOS) and total antioxidant (TAS) levels were measured by ELISA method.