Kahramanmaraş ekolojik şartlarında bazı kanola (Brassica napus L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some rapeseed (Brassica napus L.) varieties in Kahramanmaraş ecological conditions
- Tez No: 536008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RAHMİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma; Kahramanmaraş ekolojik şartlarında kışlık ekim sezonunda bazı kanola (Brassica napus L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme 2017-18 yetiştirme sezonunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanı'nda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede, Champlain, ES Hydromel, DK Excalibur, DK Expower, DK Exstorm, NK Caravel, NK Linus, ES Neptün, Süzer ve PR44W29 olmak üzere 10 kanola çeşidi bitki materyali olarak kullanılmıştır. Denemede çeşitlere ait; ilk çiçeklenme süresi, tam çiçeklenme süresi, fizyolojik olum süresi, bitki boyu, yan dal sayısı, ilk dal yüksekliği, bitkide kapsül sayısı, kapsül boyu, kapsül eni, kapsül kalınlığı, kapsül sap uzunluğu, kapsül gaga uzunluğu, kışa dayanıklılık, yatma, kapsül çatlaması, kapsül ağırlığı, kapsül sap ağırlığı, kapsül gaga ağırlığı, kapsülde tane ağırlığı, kapsülde tane sayısı, 1000 tohum ağırlığı, tohum verimi, protein oranı, yağ oranı gibi önemli özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre denemeye alınan kanola çeşitlerinin tohum verimi değerleri 163.38 ile 412.00 kg da-1 arasında değişim göstermiştir. Dekara en yüksek tohum verimi Es Hydromel (412.00 kg da-1) çeşidinden elde edilmiştir. Denemeye alınan kanola çeşitlerinin yağ oranı % 39.15 ile % 44.96 arasında, protein oranları ise % 18.43 ile % 20.52 arasında değişim göstermiştir. Denemeye alınan ve tohum verimi açısından en yüksek değeri veren kanola çeşitlerinden ES Hydromel, ES Neptün, DK Expower ve DK Excalibur çeşitleri Kahramanmaraş ekolojik şartlarında kışlık ekim sezonu için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the yield and yield componets of some rapeseed (Brassica napus L.) varieties during winter planting season under the Kahramanmaraş ecological conditions. The study was established and carried out in 2017-18 growing season according to the randomized blocks experimental design with three replications in the Research Field Department of Field Crops Faculty of Agriculture of the Kahramanmaraş Sütçü İmam University. In the study, 10 rapeseed varieties including Champlain, ES Hydromel, DK Excalibur, DK Expower, DK Exstorm, NK Caravel, NK Linus, ES Neptün, Süzer and PR44W29 were used as plant materials. In the experiment, the important features of varieties such as the number of days to the first flowering time, the number days to the full flowering time, the number days to the physiological maturity, plant height, the number of branches, first branch height, the number of capsules per plant, capsule length, capsule width, capsule thickness, capsule stem length, capsule beak length, winter hardiness, lodging, capsule cracking, capsule weight, the weight of capsule stem, the weight of capsule beak, the weight of grain in capsule, the number of grain in capsule, 1000 seed weight, the grain yield, the ratio of crude protein, , and the ratio of crude oil were investigated. According to results of this study; seed yield values of rapeseed varieties varied between 163.38 and 412.00 kg da-1, the highest seed yield in a decare was obtained from ES Hydromel (412.00 kg da-1), the oil ratios of the rapeseed varities varied from % 39.15 to 44.96 and the protein ratios varied from % 18.43 to % 20.52. ES Hydromel, ES Neptün, DK Expower and DK Excalibur varieties of rapeseed in terms of seed yield which are used for the study are recommended for winter planting season in Kahramanmaraş conditions.