On-pump koroner arter baypas cerrahisinde preoperatif plazma fibrinojen seviyesinin postoperatif kanama miktarı ve kan transfüzyonu üzerine etkisi
Association of preoperative plasma fibrinogen level with postoperative bleeding after on-pump coronary bypass surgery
  1. Tez No: 801266
  2. Yazar: SAMEH ALAGHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Koroner baypas cerrahisi geçiren hastalardaki en önemli problemlerden biri kanamadır. Postoperatif kanama kalp cerrahisinde ciddi bir komplikasyondur ve mortalite ve morbidite artışına yol açmaktadır. Birçok faktör kanamaya sebep olabilir, hem cerrahi faktörler hem de bozulmuş hemostaz dengesi kanamaya sebep olan en önemli faktörlerdir. Kalp cerrahisinde etkin bir kanama kontrolü için hemostazın, kardiyopulmoner baypasın (KPB) hemostaz üzerine etkilerinin ve kanamayı azaltan tedavi stratejilerinin iyi bilinmesi gerekir. Fibrinojen, hemostaz ve pıhtı oluşumunda temel öneme sahip bir plazma proteinidir. Bazı klinik çalışmalarda preoperatif ve postoperatif plazma fibrinojen düzeyinin on-pump kalp cerrahisinden sonra kanama miktarı ile bir ilişkisi rapor edilmişken bazı çalışmalarda ise herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Bu çalışmada birincil amacımız preoperatif plazma fibrinojen seviyesinin postoperatif kanama ve kan transfüzyonu ile ilişkisini araştırmaktır. İkincil amacımız ise hastaların farklı özellikleri ve hemostaz laboratuvar testlerinin postoperatif kanama ile olası ilişkisinin olup olmadığını belirlemektir. Materyal ve Metod: Ocak -2009 ile Mart -2014 yılları arasında hastanemizde sadece KPB kullanılarak acil veya elektif koroner baypas cerrahisi yapılan hastalardan 550 hasta çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri ve komorbid faktörleri, preoperatif hemostaz laboratuvar değerleri ve preoperatif antiagregan veya antikoagülan tedaviler analiz edildi. Hastaların postoperatif ilk 24 saatte veya reeksplorasyon uygulanan hastalar reeksplorasyona kadar olan drenaj miktarı ve postoperatif transfüzyonu yapılan kan ürünleri belirlendi. Hastaları karşılaştırabilmek için aşırı kanama ilk 24 saatte 500 ml'den fazla drenaj olarak tanımlandı. Bunun üzerine hastalar 2 gruba ayrıldı: Grup -1: ≤ 500 ml/24 saatlik kanaması olan hastalar (227 hasta); ve Grup -2: > 500 ml/24 saatlik kanaması olan hastalar (323 hasta) olarak gruplar belirlendi. Bulgular: Çalışma gruplarımızı oluşturan hastaların tümünün yaşlarının ortalaması 61,1±10,3 yıl olup 434 (%79) erkek, 116 (%21) kadın hasta bulunmaktaydı. Her iki grup arasında, hastaların yaş ortalamaları, tanımlayıcı özellikleri ve ameliyatta yapılan distal koroner anastomoz sayısı açısından istatistiksel fark mevcut değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Bleeding in patients undergoing coronary bypass surgery is one of the most important problems. Postoperative bleeding is a serious complication of cardiac surgery and may lead to increased morbidity and mortality. Many factors can cause bleeding including both surgical factors and impaired hemostasis balance. The effects of cardiopulmonary bypass (CPB) on hemostasis as well as relevant treatment strategies to reduce bleeding must be well known to achieve an effective bleeding control in cardiac surgery. Fibrinogen is a key protein in the coagulation cascade and therefore has an essential importance in clot formation. Some clinical studies have reported an inverse correlation between preoperative plasma fibrinogen concentration and postoperative amount of bleeding after open heart surgery performed using CPB. Other studies have not found such a correlation. In this study, our primary aim was to investigate the association between preoperative plasma fibrinogen concentration and postoperative volume of bleeding and blood transfusion. Our secondary aim was to identify whether there is a possible correlation between the patients' different characteristics and hemostatic laboratory variables and postoperative amount of bleeding after on–pump coronary artery bypass grafting procedures. Materials and methods: A total of 550 adult patients undergoing emergency or elective isolated CABG on CPB in our hospital between January 2009 and March 2014 were enrolled and investigated restrospectively in our study. Demographic characteristics and comorbidities of the patients, preoperative hemostatic laboratory parameters and preoperative antiplatelet or anticoagulant medications were analyzed. The total amount of chest tube drainage within the first 24 postoperative hours or until the patient was reexplored for bleeding, and transfused blood products during the intensive care unit stay were assessed. Excessive bleeding was defined as more than 500 ml drainage in the first 24 hours. The patients were divided into 2 groups: Group -1: the patients bleeding ≤500 ml in the first 24 hours (227 patients) and Group 2: the patients bleeding >500 mL in the first 24 hours (323 patients). Results: Our study group included 434 (79%) male patients and 116 (21%) female patients undergoing on-pump CABG with mean age of 61,1±10,3 years. There were no statistically significant difference between both groups in terms of mean age, demographics and number of distal anastomoses. The median value of postoperative bleeding volume in males was greater than that in females, (747,4±450 mL vs.