Minarel madde tozlarının meraların tohum stokları üzerine etkileri
The effects of mineral material dust on seed banks of rangelands
  1. Tez No: 536014
  2. Yazar: MUHAMMER YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Erzurum İli Pasinler İlçesi Tımarlı mahallesinde toz kaynağından uzaklığa göre dört farklı (çok yakın, yakın, uzak ve çok uzak) mera kesiminde 2015 yılında yürütülmüştür. Araştırmada tohum sayısı ve yaygın türlerin m2'deki tohum sayısı incelenmiştir. Toz kaynağından uzaklığa göre mera kesimleri arasında tohum sayısı ve yaygın türlerin m2'deki tohum sayıları arasında istatistiki manada önemli farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2015 in four rangeland sites with different distance from the dust source (very close, near, far and far away) in Tımarlı district of Pasinler district of Erzurum Province. In this research, the number of seeds and the number of seeds of common species in m2 were examined. According to the distance from the source of dust, between the number of seeds and the number of seeds of common species in m2 showed statistically significant differences in the seed stoks of the rangeland sites.