Primer hipertansiyonlu hastalardahedef organ hasarı ile plazma leptin seviyesi arasındaki ilişki
Relationship between plasma leptin leveland target organ damage in patients with primary hypertension
- Tez No: 536021
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE KÜBRA KAYNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada primer hipertansiyonlu hastalarda, leptin seviyesi ve hedef organ hasarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla, yeni tanı konulmuş ve tedavi almamış 28 primer hipertansiyonu olan hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi ve vücut yağ miktarı uyumlu 28 sağlıklı birey seçildi. Hipertansiyonu olan hastalar ile kontrol grubunda leptin seviyesine bakıldı. Hipertansiyonu olan hastalarda, HOMA-IR ile insülin direnci değerlendirildi. Ayrıca leptin, total kolesterol, LDL-K, HDL-K, trigliserid, kardiyovasküler risk oranı, LVKİ, MPİ, glomerüler filtrasyon hızı, proteinüri ve retinopati değerlendirilmesi yapıldı. Hipertansiyonu olan hastalarda, leptin seviyesi ve hedef organ hasarı arasındaki ilişki incelendi. Hasta grubunda, kontrol grubuna göre leptin seviyesi daha yüksek bulundu. İnsüline dirençli olanlar ile insüline hassas olanlar arasında leptin açısından bir fark bulunmadı. Hipertansiyonu olan hastalarda, leptin ile LVKİ, MPİ, glomerüler filtrasyon hızı, proteinüri, retinopati açısından herhangi bir ilişki bulunmadı. Hastalarda, leptin ile beden kitle indeksi, total kolesterol ve LDL-K açısından pozitif korelasyon saptandı. Sonuçlar, leptinin vücut yağ miktarından ve insülin direncinden bağımsız olarak hipertansiyon oluşumunda rol oynayabileceğini düşündürmüştür. Bununla birlikte, leptinin LVH, sol ventrikül fonksiyon bozukluğu, nefropati ve retinopati gibi hipertansiyona bağlı hedef organ hasarında direkt rolünün olmayabileceğini göstermiştir. Leptinin hipertansiyona bağlı olarak gelişen hemodinamik değişiklikler sonucunda hedef organ hasarı yaptığı kanısına varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In our study, we aimed to assess the relationship between the level of leptin and target organ damage of the patients with essential hypertension. For this reason, 28 patients who had just been diagnosed but not treated for hypertension and 28 healthy people were included into the study. People whose age, sex, body mass index and amount of body fat were similar with the patient group were chosen as the control group. Leptin levels of both the patients and control groups were searched. Insulin resistance of the patients with hypertension was assessed with HOMA-IR. In addition, the assessment of leptin, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, cardiovascular risk proportion, left ventricle mass index, myocardial performance index, glomerular filtration rate, proteinuria and retinopathy was made. The relationship between the leptin level and target organ damage of the patients with hypertension was examined. In the patient group, leptin levels were found statistically higher than those of control group. Regarding leptin, no difference was found between those who had resistance to insulin and the ones who were sensitive to insulin. Concerning the patients with hypertension, no relationship was found between leptin levels and the left ventricular mass index, the myocardial performance index, glomerular filtration rate, proteinuria or retinopathy. Relating to the patients with hypertension, a positive correlation was discovered between leptin levels and body mass index, total cholesterol as well as LDL cholesterol. The results have made us think that leptin may play a role in the occurrance of hypertension being independent from the amount of body fat and the resistance to insulin. The results have also revealed that leptin may not have a direct role in the target organ damages such as left ventricular hypertrophy, left ventricular dysfunction, nephropathy and retinopathy, which are related to hypertension. It is concluded that leptin may lead target organ damages as a result of the developing hemodynamic differences connected to hypertension.