AB tarım hibelerinin (IPARD) Rostow Kalkınma Modeline göre etkileri (Denizli ili örneği)
The Effects of the EU agricultural grants (IPARD) according to the Rostow Development Model (Denizli province sample)
  1. Tez No: 536037
  2. Yazar: HAKAN AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ziraat, Public Administration, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kırsal kalkınma kavramı, küreselleşme ve Avrupa Birliğine katılımların artması sonucu kırsal alanlar üzerinde sınırların genişlemesiyle öne çıkan bir kavram haline gelmiştir. Bu kapsamda AB'ye aday ve potansiyel aday ülkelere tarım sektörlerini doğrudan destekleyen kırsal kalkınma politikaları uygulamaktadır. AB'ye aday ülke konumunda olan Türkiye, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri kırsal kalkınma açısından çaba göstermişse de tam anlamıyla başarıya ulaştığı söylenemez. Bu anlamda AB tarafından sağlanan mali destekler fırsat niteliği taşımakta olup etkin şekilde kullanımı önem arz etmektedir. Bu çalışmada, AB mali destek programlarından biri olan IPARD'ın Rostow Kalkınma Modeline göre etkileri, Denizli İli örneğinde incelenmiştir. Birinci bölümde Walt Whıtman Rostow'un kalkınma modeli ele alınmıştır. Bu bölümde kalkınma modeli genel anlamıyla irdelenmektedir. İkinci bölümde Türkiye'de kırsal kalkınma çabaları ele alınmış olup AB mali desteklerinden olan IPARD programına değinilmiştir. Ayrıca IPARD uygulamasına benzer uygulamalardan bahsedilerek, AB üyeliği gerçekleşmiş olan Hırvatistan ile Türkiye'nin IPARD kapsamına alınarak karşılaştırması yapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmaya alan teşkil eden Denizli İli hakkında genel bilgiler verilerek, kırsal potansiyeli ortaya konulmuştur. TKDK kurumunun aracılık ettiği IPARD destekleri, Denizli İlinde 2009 yılında 9. Çağrı Dönemi ile başlamıştır. Araştırma dönemi 9. Çağrı dönemi ile 2015 yılı itibariyle 15. Çağrı dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde toplamda 270 kişinin Tarım ve Hayvancılık alanında hibe desteği aldığı görülmektedir. Likert Yöntemi ile belirlenen ve tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 41 hibe desteği almış çiftçiye anket yapılarak doğrudan veriler elde edilmiştir. Ayrıca Güney Ege Kalkınma Ajansından da konu hakkında veri temin edilmiştir. Bu kapsamda Rostow kalkınma modeline göre sonuçlar analiz edilmiş olup İl genelinde kırsal kalkınma ile birlikte tarım sektörünün Kalkışa Hazırlık Döneminde olduğu ve IPARD destekleriyle nispeten Kalkış aşamasına geçmeye başladığına dair bulgulara rastlanmaktadır. Bu bağlamda daha sonraki süreç içerisinde uygulanması gereken politikalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of rural development has become a prominent concept with the widening of the borders on rural areas as a result of globalization and increasing participation in European Union. In this context, rural development policies that directly support the agricultural sectors have been implemented in the candidate countries and potential candidate countries of the EU. Although the European Union candidate Turkey put in effort in terms of rural development since the early years of the Republic, we can not say that it succeeded properly. In this sense, financial support provided by the EU is an opportunity and it is important to use it effectively. In this study, according to the Rostow Development Model, the effects of IPARD that is one of the EU financial support programs were examined in the case of Denizli Province. In the first part, the development model of Walt Whitman Rostow is discussed. In this section, development model is examined in general terms. In the second part, rural development efforts in Turkey is dealt with and IPARD; one of the European Union financial supports is mentioned. Also by mentioning implementations similar to IPARD, a comparison is made between Turkey and Croatia that its EU membership was occured. In the third part, giving general information about Denizli Province which constitutes the field of study, its rural potential is presented. The IPARD supports, mediated by the TKDK institution, started with the 9th Call Period in 2009 in Denizli Province. The research period covers the 9th call period and the 15th call period by year 2015. In this period, 270 people received grant support in the field of agriculture and stock raising. The data were obtained directly by conducting a questionnaire survey of 41 farmers designated by Likert Method and selected randomly by sampling method. Data were also provided from the Southern Aegean Development Agency. In this context, the results are analyzed according to the Rostow Development Model and it is found that along with the rural development in the province, the agriculture sector is in the take-off preparation period and has started to proceed relatively to the take-off stage through IPARD supports. Within this context, the policies to be implemented in the following period are emphasized.