Lojistik sektöründe çalışanların örgütsel adalet algısının iş motivasyonuna etkisi: Örnek bir uygulama
The effect of organizational justice perception of employees in logistics sector: A sample application
  1. Tez No: 536044
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZKANLISOY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET SITKI SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, lojistik sektörü çalışanlarının örgütsel adalet algısının iş motivasyonuna etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda, lojistik sektöründeki işletmelerin kurumsal amaçlarına ulaşması için bazı öneriler sunulması planlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da faaliyet gösteren uluslararası taşımacılık yapan lojistik işletmelerinde uygulanmıştır. Veriler hem işletmelerde yüz yüze anket yoluyla hem de elektronik ortamda toplanan anketlerden elde edilmiştir. 2018 yılına ait sadece beyaz yakalı çalışanlar çalışma kapsamına dâhil edildiği için 60 çalışan çalışmada n çıkarılmıştır. Ayrıca eksik veriler olan 33 anket de çalışma kapsamından çıkarılmışt ır. Kalan 185 örneklem üzerinden analizler yapılmıştır. IBM SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Analiz kalan 185 örneklem üzerinden gerçekleştirilmiştir. T testi, ANOVA, korelasyon, regresyon analizleri ve Hochberg's GT2 testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, genel olarak örgütsel adalet ile iş motivasyonu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p=0,000, r=0,628). Örgütsel adalet boyutları ve iş motivasyonunun ilişkisi incelendiğinde, dağıtımsal adalet (p=0,000, r=0,571), işlemsel adalet (p=0,000, r=0,325) ve etkileşimsel adalet (p=0,000, r=0,624) boyutlarının her biri için iş motivasyonu aralarında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel adalet, iş motivasyonunu pozitif yönde orta düzeyde etkilemektedir (p=0,000, R2=0,394).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the effect of logistics sector's employees' organizational justice perception to business motivation. In this context, it was planned thar some supportive suggestions were offered in reaching organizational goals for logistics sector's companies. The research was carried out in international logistics companies operating in Istanbul. The data has been obtained from surveys collected both through the face-to-face survey and in electronic environment. Given that only white collar employees belonging to 2018 are included in the working scope, 60 employee data is excluded from the working scope. In addition, the 33 poll with missing data was excluded from the working scope. Analysis of the remaining 185 samples were conducted. The IBM SPSS 24.0 program was used when the analyses were performed. T test, ANOVA, correlation, regression analyses and Hochberg's GT2 test have been applied. According to the results of the research, there is a meaningful medium- level relationship between organizational justice and business motivation in general (p=0,000, r=0,628). When the relationship of organizational justice dimensions and business motivation are examined, there has been a moderate positive correlation between the business motivat ion for each of the dimensions of distributed justice (p=0,000, r=0,571), procedural justice (p=0,000, r=0,325) and interactive justice (p=0,000, r=0,624). Organizational justice affects the business motivation in a positive, moderate level (p=0,000, R2=0,394).