Örgütsel adalet algısı ile performans değerlendirme sistemleri arasındaki ilişki ve bir örnek çalışma
The relationship between performance appraisal and organizational justice and example study
  1. Tez No: 348265
  2. Yazar: RENAN ERSÖZ BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN VEDAT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütsel adalet algısının üç boyutu olan dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti ile insan kaynaklarının en önemli fonksiyonlarından biri olan performans değerlendirme sistemi arasındaki ilişkiyi ve performans değerlendirme sistemi üzerindeki etkilerini incelemektir. Yapılan literatür araştırmasında çalışanlarda Örgütsel Adalet Kavramının; kazanılan ücret, prim ve yan haklarının dağıtımının adilliği, bu dağıtımı yaparken nasıl bir metot izlendiği, ve bu süreç zarfında yöneticilerinin kendisine ne kadar nazik, ne kadar ilgili ve bilgilendirici davrandığı ile paralel ortaya çıktığı görülmüştür.Organizasyonların verimlilik ve rekabet üstünlüğü sağlaması için büyük öneme sahip performans değerlendirme sistemi ile iş gücü planlaması, ücret artışları, terfi ve atamalar, eğitim gereksinimleri, ödül ve ceza sistemi, hatta işten çıkarılacak personel listesi belirlenebilir. İş görenin güçlü ve zayıf yönlerini fark etmesine, eksik yönleri için eğitim alarak gelişmesine, ve böylece motivasyonlarının artmasına olanak sağlanır.Performans değerlendirme sistemin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biri iş görenler tarafından performans değerlendirme sistemin benimsenmesi, adil olarak algılanmasıdır. Çalışmanın amacına ulaşmak için İstanbul?da lojistik sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların 113 çalışanına anket uygulaması yapılmıştır. Örgütsel Adalet Kavramının üç alt boyutu olan prosedürel adalet, dağıtım adaleti ve etkileşim adaleti ile performans değerlendirme sistemi arasındaki ilişkiyi ölçmek için Dalga Derya Teoman?ın (2007) `Performans Değerlendirme Sürecinde Oluşan Adalet Algısı, Bu Algının İç, Dış ve Sosyal Ödüllerle Olan İlişkisinin İşten Ayrılma Niyetine Olan Etkisi? isimli Yüksek Lisans Tezinde geliştirdiği ölçekten faydalanılmıştır. Performans değerlendirme sisteminden duyulan memnuniyeti ölçmek için Ahmet Ferda Çakmak?ın (2005) `Performans Değerleme Sistemi Etkinliğinin Değerleyici ve Değerlenen Bakış Açısından İncelenmesi? isimli doktora tezinde geliştirdiği ölçekten yararlanılmıştır Anahtar Kelimeler :Performans Değerlendirme, Örgütsel Adalet
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the three dimensions of the organizational justice - distributive, procedural and interactional justice - and performance appraisal system, one of the main functions of human resource management, and to evaluate the effects of organizational justice over performance appraisal process. According to the literature review, it is seen that organizational justice concept arouse parallel to the justice in distribution of wage, bonus and benefits, to the methodology used in this distribution and to how kind, careful and informing the attitude of the managers is towards the employee.With the performance appraisal system - which has a great importance for organizations in gaining efficiency and competitive advantage - labor force planning, wage increases, promotions, training requirements, bonus- penalty system and even the dismissal list of employees can be determined. It helps the employee to realize his/ her strong and weak competences, to develop these weak competences bu getting trainings and to increase his/her motivation as a result.One of the most important factors for the success of the performance appraisal system is the adaptation of the employee to the system and is to be perceived fair by the employee. In order to see the result of the study, a questionnaire is conducted with 113 employee of various companies operating in logistics sector, located in İstanbul. To measure the level of relationship between the three main sub-concepts of organizational justice (distributive, procedural and interactional justice) and performance appraisal system, the scale Dalga Derya Teoman (2007) implemented in her graduate dissertation study is used. And for measuring the satisfaction from the performance appraisal system, the scale Ahmet Ferda Çakmak (2005) developed in his dissertation study -“Performance Appraisal Effectiveness”- is used. Key Words : Performance Appraisal, Organizational Justice