Çalışan adalet algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine lojistik sektöründe bir araştırma
A research study on exploring the relation between employees' justice perception and organizational cynicism in logistic sector
  1. Tez No: 490447
  2. Yazar: SEDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Örgütsel adalet algısı; çalışanların örgüt içerisinde karşılaştıkları tutum ve davranışları algılaması şeklinde ifade edilebilir. Başka bir ifadeyle; eşitliğin ve doğruluğun otorite tarafından korunması, çalışanlara etik davranılması ve çalışanın bireysel ve örgütsel sonuçları adil olarak algılamasıdır. Sinizm ise, bireylerin yalnız kendi çıkarlarını gözettiğine, çıkarlarını her şeyin üzerinde tuttuğuna inanan ve buna göre herkesi çıkarcı kabul eden kişinin düşüncelerini açıklamaya çalışan kavramdır. Bu çalışmanın amacı, lojistik sektöründe çalışan kişilerin adalet algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Adalet algısı boyutları ve sinizm boyutları farklı açılardan ele alınarak incelenmiştir. Çalışma İstanbul ilinde bulunan 47 lojistik şirketi kapsamaktadır. Bu kapsam çerçevesinde adalet algısını ve sinizmi ölçecek ayrı ayrı anket soruları bu sektörde çalışan kişilere sorulmuştur. Elde edilen sonuçlar ilk iki bölümde bahsedilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, adalet algısının alt boyutları ile sinizmin alt boyutları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception of organizational justice; can be stated as how employees perceive the attitudes and behaviours they face with in an organization. In other saying; it means protection of equality and truth by the authority, to behave ethically to the employees and employees' to perceive individual and organizational results as fair. While the cynicism, is the term that tries to explain the person's thoughts, who accepts that an individual looks out for oneself and thinks so as everyone is self-interested. The aim of this study is to examine the relation between justice perception of the employees, who work in logistic sector, and organizational cynicism. The dimensions of justice perception and cynicism were analysed by handling different ways. The examination contains 47 logistic companies in İstanbul. In this context, different survey questions, that evaluates the justice perception and cynicism, were asked to the employees in this sector. Acquired results were interpreted in line with the datas mentioned in first two parts. According to the acquired findings, avoidant significant relation, between sub dimensions of each justice perception and cynicism, was determined.