Hematolojik malignitesi olan hastalarda hepatit B virüsü prevalansı
Hepatitis B prevalence of the pati̇ents with hematological malignancies
  1. Tez No: 536075
  2. Yazar: CANAN ŞEHİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Hematolojik maligniteli hastalar hastalıklarına bağlı olarak gelişen immünosupresyon, kemoterapi ve radyoterapiye ikincil kemik iliği baskılanması, kemik iliği transplantasyonu yapılması ve sık kan transfüzyonu uygulanması nedeniyle hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu açısından risk altındadırlar. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki hematolojik maligniteli hastaların HBV prevalansı, HBV varlığının etiyopatogenez ile ilişkisinin tanımlanması ve hastalara yönelik antiviral profilaksi veya immünizasyon ilişkiliyapılacak çalışmalara yol gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2012-2017 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesiİç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'ndayeni tanı konulanve tedavi almamış434 hematolojik malignitelihasta dahil edildi.Hastaların HBsAg, anti-HBs, anti-HBc IgG ve HBV DNA sonuçları retrospektif olarak belirlendi ve bu sonuçların hasta karakteristikleri (yaş, cinsiyet, histopatolojik tanı) ile olan ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenhastaların 200'ü Hodgkin ve Non-Hodgkin Lenfoma (NHL), 127'si Multiple Myelom (MM) ve 107'si Akut ve Kronik Lösemi tanıları ile takipli idi.Hematolojik malignite tanılı 434 hastanın HBV serolojisi değerlendirildiğinde %6.9'unda HBsAg, %35.7'sinde anti-HBs ve %34.8'inde anti-HBc IgG pozitifti. Hastaların %50'si HBV ile karşılaşmamıştı. Aşılı bağışık oranı %15, enfeksiyonu geçirmiş-bağışık oranı %20.5, izole anti-HBc IgG pozitif oranı %7.6 ve kronik hepatit B'li oranı %6.9 idi. Lenfoma, lösemi ve MM subgruplarının HBV serolojileriincelendiğinde sağlıklı bireylerden elde edilen oranlara göre bir yükseklik saptanırken,hematolojik malignite tanılı genel popülasyon ile benzer oranda olduğu gözlendi. HBsAg pozitifliği olan 30 hastanın 21'ine, izole anti-HBc IgG pozitifliği olan 33 hastanın ise 17'sine antiviral profilaksi verildiği, antiviral profilaksi verilmeyen HBsAg pozitif 2 hastada HBV reaktivasyonu geliştiği gözlendi. Sonuç:Çalışmamızda hematolojik maligniteli hastalarda kronik HBV enfeksiyonu, HBV ile karşılaşma ve izole anti-HBc IgG pozitifliğinin sağlıklı bireylerde yapılan çalışmalardan elde edilen verilere göre daha yüksek olduğu izlendi. Bu sonuçlar HBV varlığının hematolojik malignite gelişimi ile ilişkili olabileceğini desteklemekteydi. Çalışmamızın tek merkezli ve retrospektif olarak yapıldığı dikkate alındığında, hematolojik malignite gelişimi ile HBV enfeksiyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirmede yol gösterici olabileceği ve elde edilen sonuçların çok merkezli prospektif çalışmalarla desteklenmesinin uygun olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B Prevalence of The Patients with Hematological Malignancies Aim: The patients with hematological malignancies are at risk forhepatitis B virus (HBV) infection due to the immunosuppression (depending on the primary disease), bone marrow suppressionsecondary tochemotherapy and radiotherapy, bone marrow transplantation and frequent blood transfusions. The aim of this study is to determine the HBV prevalence of the patients diagnosedwith hematological malignancies in Eastern Blacksea Region, to definea possible relationship and to guide future studies related to antiviralprophylaxis or immunization. Material & Methods:A total of 434 patients, diagnosed with hematological malignancies(primarily diagnosed and untreated),were included in the study. They were the patients from Karadeniz Teknik University Hospital in the period between 2012 and 2017.The HBsAg, anti-HBs, anti-HBcIgG and HBV DNA results of the patients were identified retrospectively and the data from the results and patients' characteristics (age, gender, histopathological diagnose) were collected. Results:Of the total 434 patients included in the study, 200 of them were diagnosed with Hodgkin and non-Hodgkin Lymphoma (NHL), 127 were with Multiple Myeloma (MM) and 107 were with Acute andChronic Leukemia. When the HBV serologies of 434 patients with hematological malignancy were evaluated, HBsAg was found to be positive in 6.9%, anti-HBs in 35.7% and anti-HBcIgG in 34.5%. 50% of patients did not encounter HBV. 15% of the patientswere found to be vaccinated forhepatitis B, 20.5% had beeninfected in the past, 7.6% were though to have isolated anti-HBc IgG positivityand 6.9% were considered to be chronically infected with hepatitis B. When the HBV serologies of lymphoma, leukemia and MM subgroups were examined, it was observed that HBV prevalence was similarin all hematological malignancy groups, but was higher compared to healthy population. It isalso observed that antiviral prophylaxis was given to 21 of 30 HBsAg positive patients and to 17 of 33 isolated anti-HBc IgG positive patients. HBV reactivation was observed in 2 HBsAg positive patients who were not given antiviral prophylaxis. Conclusion:In our study, it was observed that chronic HBV infection, HBV encountering and isolated anti-HBc IgG positivity rate in patients with hematological malignancy were higher than studies obtained from healthy individuals.These results supported that the presence of HBV may be associated withthe development of hematological malignancies. Our study (single-centered and retrospective) led us to consider further studies for the evaluation of a possible relationship between hematological malignancy development and HBV infection.