Çok düşük doğum ağırlıklı (<1500 gr) bebeklerde demir profilaksisinden önce ve sonra demir parametrelerinin ölçülmesi ve rutin verilen demir tedavisi gerekliliğinin değerlendirilmesi
Measurement of iron parameters in vlbw infants before and after routine iron supplementation and evaluation of the efficiency of routine iron supplementation
  1. Tez No: 536118
  2. Yazar: HATİCE TATAR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DİLMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerin yaklaşık %80'i hastanede yattıkları süre içinde eritrosit transfüzyonu alırlar. Verilen eritrositin yarı ömrünün daha kısa olması, demir birikimine yol açarak transfüzyon yan etkileri arttırmaktadır. Bu yüksek riskli hastalardan, hastanede yattıkları süre içinde laboratuar örneklemesi için çok sayıda flebotomi yapılmakta ve 1. aylarında demir suplemantasyonu başlanmaktadır. Bu çalışmada tekrarlayan flebotomi ve transfüzyon yapılan, ve demir profilaksisi verilen ÇDDA bebeklerde demir metabolizmasının prospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bebeklere 1.ayda demir profilaksisi için anne sütü alanlara 2 mg/kg, formula alanlara 1 mg/kg ferröz sülfat başlandı. Hastaların 1, 2, 6. ve 12. ayda demir parametreleri: hemoglobin, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin reseptör seviyeleri değerlendirildi. Yapılan flebotomi ve transfüzyon miktarları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 25 hasta alındı. Ortanca gestasyon haftaları 28 hafta, doğum ağırlıkları 940 gram idi. 1.ayda bakılan demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin seviyesi sırası ile 96,5 g/dl (42-132), 69 g/dl (1-194) ve 216 ng/ml (44-1095) idi. 1. ayda %24 (6/25) hastada hiperferritinemi saptandı. Bu hastalarda ferritin düzeyinin takipte azaldığı görüldü. 1. Ayda saptanan ferritin düzeyi ile hastanede yatış süresinin pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. 2. Ayda saptanan ferritin düzeyinin transfüzyon miktarı ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Hastanede yatış sırasında ortanca flebotomi miktarı 40.8 ml/kg idi. Hastanede yatış sırasında flebotomi miktarı ile transfüzyon ihtiyacının pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Hastaların izlemde 6. Ayda Hb, demir ve ferritin düzeylerinin azaldığı demir bağlama kapasitesinin arttığı görüldü. TfR'deki artış ferritin düşüşünün belirgin olduğu 2-6 ay arası saptandı. 6 aydan sonra TfR düzeyinde düşüş saptandı. Yorum: Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde hastanede yatış sırasında flebotomi miktarı fazladır. Bu durum transfüzyon ihtiyacını ve hastanede yatış süresini arttırmaktadır. ÇDDA bebeklerde transfüzyona bağlı hiperferritinemi gelişebilmekte ancak hızlı büyüyen prematüre bebeklerde ferritin düzeyi demir profilaksisine rağmen azalarak normal seviyelere düşmektedir. Bu bebeklerde flebotomi ve transfüzyon miktarlarını azaltmaya yönelik politikalar geliştirilerek uygulanmalıdır. Demir profilaksisi bu hasta grubunda güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Background: About the 80% very low birth weight (ELBW) (birth weight < 1500gr) infants received erythrocyte transfusion during their hospitalization. the transfusions may cause iron overload Due to the short half-life of erythrocytes and may increases the complication rate. These high risk patients have frequent phlebotomies for laboratory test and they were prescribed iron supplementation after the firs month oh their life. In this study we study, we prospectively evaluated the iron metabolism in VLBW infants who had frequent phlebotomy and transfusions. Methods: VLBW infants were treated with ferrous sulfate with a dose 2 mg/kg at the first month of the life. Iron parameters (hemoglobin, iron, iron binding capacity, ferritin and transferin receptor) were evaluated. Erythrocyte transfusion and phlebotomies were recorded during hospitalization period. Results: Twenty-five infants were included the study. The median of gestational age and birth weight were 28 weeks and 940 grams, respectively. Median iron, iron binding capacity and ferritin levels were 96,5 g/dl (42-132), 69 g/dl (1-194) and 216 ng/ml (44-1095), respectively. Six of the infants (24%) had hyperferritinemia at the first month of the life measurements. Ferritin levels decreased at the follow up in these infants. First month ferritin levels were significantly correlated with the hospitalization period. Second month ferritin levels also were correlated with the erythrocyte transfusion volumes. During the hospitalization period, total median phlebotomy and erythrocytes transfusion volumes were 40.8 ml/kg and 45 ml/kg, respectively. Total median phlebotomy volumes were positively correlated with the erythrocytes transfusion volumes in hospitalization period. While the hemoglobine, iron and ferritin levels decreased, iron binding capacity increased at sixth month measurements. Increase in transferin receptors were observed between the 2 and 6 months at the time of the ferritin decrease is significant. Conclusion: Phlebotomy volumes were high in VLBW infants during hospitalization. Hyperferritinemia may be observed in VLBW infants, however ferritin levels turns to normal levels even the iron prophylaxis in rapidly growing VLBW infants. New strategies should be developed to decrease the phlebotomy and erythrocyte transfusion rates. Iron prophylaxis is safe in VLBW infants.