Femoroasetabular impingement hastalarında cerrahi tedavi sonuçları
The results of surgical treatment in the patients with femoroacetabular impingement
- Tez No: 536122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BURSALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kasık ağrısı yakınması olan genç erişkin femoroasetabular impingement (sıkışma) hastalarında amaç kemiksel patolojiyi düzeltip labrumu tamir etmektir. Böylece normal fonksiyona sahip kalça eklemi elde edilip erken kalça eklemi osteoartritine gidiş engellenmiş olur. Bu amaçla hastlarımıza güvenli femur başı lüksasyonu, femur boyun osteokondroplastisi ve labrum refiksasyonu ameliyatı uyguladık. Nisan 2006 - Ocak 2010 yılları arası 22 hastanın (13 bayan, 9 erkek) 22 kalçasına güvenli femur başı lüksasyonu ve femur boynu osteokondroplasti ameliyetı uygulandı. Ortalama takip süresi 27,5 ay (6-51 ay), ortalama yaş 33,3 yıl (17-52 yıl) idi. Tüm hastalara gerekli preoperatif planlama yapılarak cerrahi tedavi uygulandı. Klinik değerlendirmede Harris kalça skorlaması kullanıldı. Radyolojik değerlendirmede pelvis ön-arka grafide CE (merkez-kenar) açısı, Tönnis açısı, femur kollodiafizer açı kullanıldı. Cross table lateral grafi ile alfa açısı ölçümleri yapıldı. Preoperatif dönemde ortalama 54,3 olan Harris skoru, ameliyatlar sonrasında ortalama 70,6'ya yükseldi. Preoperatif dönemde ortalam 10,5 derece olan kalça iç rotasyonu postoperatif dönemde 15,2 dereceye yükseldi. Preoperatif dönemde ortalama 84,9 derece olan alfa açısı postoperatif dönemde ortalama 65,9 dereceye geriledi.
Özet (Çeviri)
The main goal of surgery is labral repair by correcting deformity in young adults who has femoroacetabular impingement. Hip joint with normal functions can be obtained and development of osteoarthritis can be delayed. We did safe femoral head dislocation, femoral neck osteochondroplasty and labral repair to achieve this goals. During the period between April 2003 - January 2010 safe hip dislocation and open osteochondroplasty of femoral head was performed on 22 patients and 22 hips. There were 13 females and 9 males. Average clinical follow-up was 27,5 months (range 6 – 51 months ). Average age at surgery was 33,3 years (range 17-52 years). Operations were performed after necessary preoperative planning for each patient. Preoperative Harris hip score increased from average 54,3° preoperative to 70.6° postoperative. The internal rotation of hip joint was increased from average 10.5° to average 15.2° postoperatively. The alpha angle was decreased from average 84.9° to average 65,9° postoperatively.