Açık kalp cerrahisi uygulanan hasta populasyonunda euroscore , parsonnet ve ontorio risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılarak hasta popülasyona en uygun risk skorlama sisteminin belirlenmesi
Determination of optimal scoring system with comparing euroscore, parsonnet and ontorio risk scoring systems in patient population undergoing open heart surgery
- Tez No: 536123
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Giriş: Çalışmamızda dünya genelinde kabul görmüş üç skorlama sistemini açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda karşılaştırarak bu sistemlerin globalleşmesine katkı sağlamak ve hasta populasyonumuza en uygun risk değerlendirme sistemini tespit etmek için bu çalışmayı planladık. Materyal-Metod: Ocak 2003 - Aralık 2004 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde ardışık olarak açık kalp cerrahisi operasyonu yapılan 2982 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu incelemede ameliyat dönemi ve ameliyattan sonra 30 gün içinde olan ölümler mortalite olarak kabul edildi. Hastalar çalışmada kullanılan preoperatif risk değerlendirme sistemlerinin öngördüğü şekilde düşük, orta ve yüksek risk gruplarına ayrıldı. Kullanılan risk değerlendirme sistemlerinde beklenen ve gözlenen mortaliteler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İntroduction: We have planned this study to compare the three accepted scoring systems in patients undergoing open heart surgery, to contribute to the globalization of these systems and to determine the most appropriate risk assessment system for our patient population. Material and Methods: Between January 2003 - December 2004 in Turkey Yüksek İhtisas Hospital and Cardiovascular Surgery Clinic, 2982 patients who underwent open heart surgery were included in the study. In this study, mortality was accepted as perioperative and within 30 days postoperatively. Patients were divided into low, medium and high risk groups according to the preoperative risk assessment systems used in the study. Expected and observed mortality rates were compared in the risk assessment systems used.