Geleneksel hidrojel ve silikon hidrojel kontakt lens kullanan hastalarda konjonktival değişikliklerin impresyon sitolojisi yöntemi ile karşılaştırılması
Comparing conjunctival changes in conventional hydrogel and silicone hydrogel contact lens users with impression cytology
  1. Tez No: 536145
  2. Yazar: RUKİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Geleneksel hidrojel grubu ve silikon hidrojel grubu kontakt lens kullanıcılarında kuru göz şiddet ve düzeyinin, kuru göz anketi, klinik testler ve impresyon sitolojisi yöntemi ile histolojik olarak karşılaştırılması. MATERYAL METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Kornea ve Kontakt Lens Birimi'ne, kontakt lens kullanımı nedeni ile başvuran 42 hasta çalışma kapsamına alındı. Birinci grup en az 1, en fazla 5 yıldır geleneksel hidrojel (GHL) grubu kontakt lens kullanıcılarından, ikinci grup en az 1, en fazla 5 yıldır silikon hidrojel (SHL) grubu kontakt lens kullanıcılarından oluşturuldu. Kontrol grubuna 20 adet daha önce hiç kontakt lens kullanım öyküsü olmayan sağlıklı bireyler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara kuru göz varlığı ve şiddetini kalitatif olarak gösteren Türkçe OSDI (Ocular Surface Disease Index) anketi uygulandı. Her üç grupta da gözyaşı işlevi gözyaşı kırılma zamanı ve Schirmer testi ile belirlendi. Tüm kontakt lens kullanıcıları ve kontrol grubuna konjonktival değişiklikleri değerlendirmek amacı ile konjonktival impresyon sitolojisi uygulandı ve impresyon sitoloji sonuçları Nelson yöntemi ile derecelendirildi. BULGULAR: OSDI anket skorunun, geleneksel hidrojel kontakt lens ve silikon hidrojel kontakt lens kullanıcıları arasında anlamlı bir farklılık göstermediği; buna karşın her iki grubun da kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek anket skoruna sahip olduğu görüldü. Gözyaşı kırılma zamanı açısından, geleneksel hidrojel lens ve silikon hidrojel lens kullanıcıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Buna karşın her iki grupta da gözyaşı kırılma zamanı kontrol grubundan anlamlı olarak düşük saptandı. Schirmer puanı açısından her üç grupta da benzer değerler elde edildi ve gruplar arasında bir farklılık saptanmadı. İmpresyon sitolojisi puanı açısından da gruplar arası karşılaştırmalarda; geleneksel hidrojel lens ve silikon hidrojel lens kullanıcıları arasında bir farklılığın olmadığı, her iki grupta da skuamöz metaplazi ve goblet hücre kaybına benzer düzeyde rastlandığı, buna karşın impresyon derecesinin kontrol grubunda diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. SONUÇ: Sonuç olarak geleneksel hidrojel ve silikon hidrojel lens kullanımı gözyaşı kırılma zamanında kısalmaya ve konjonktivada kuru göze neden olacak skuamöz metaplazi, goblet hücre kaybı gibi histolojik değişikliklere neden olmaktadır. Ancak her iki grup lens arasında kuru göz oluşturma şiddeti ve konjonktival değişiklikler açısından fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To compare the level and severity of dry eyes between the conventional hydrogel and silicone hydrogel contact lens users using dry eye questionnaires, clinical tests and conjunctival impression cytology. MATERIAL-METHOD: Fourty-two contact lens users who were seen at the Cornea and Contact Lens Unit, Department of Ophthalmology, Dokuz Eylül University were evaluated in this study. The first group consisted of conventional hydrogel (CHL) contact lens users for minimum one year and maximum five years. The second group consisted of silicone hydrogel (SHL) contact lens users for minimum one year and maximum 5 years. Twenty healthy individuals with no contact lens history were included in the control group. OSDI (Ocular Surface Disease Index) questionnaire was performed to all patients in order to evaluate the severity of dry eye symptoms. The tear function was determined by clinical dry eye tests such as Schirmer test and tear break-up time in all three groups. Conjunctival impression cytology was applied to all contact lens users and the control group in order to evaluate conjunctival changes and the results for impression cytology was graded by Nelson method. RESULTS: There was no statistically significant OSDI score differences between CHL and SHL users. Nevertheless, it was noted that OSDI score in both groups was statistically higher than the control group. There was no statistically significant difference in tear break-up time between CHL and SHL users. On the other hand, tear break-up time was significantly lower in both groups when compared to the control group. Similar values were obtained in terms of Schirmer scoring in all groups and there was no significant difference among the groups. In the comparison of groups according to impression cytology scoring, there was no difference between the users of conventional hydogel lens and silicone hydrogel lens. Similar amounts of squamous metaplasia and goblet cell loss were encountered in both groups. Nonetheless, impression level was significantly lower in the control group than the other two groups. CONCLUSION: In conclusion, the use of conventional hydogel and silicone hydrogel lenses for over a year causes a decline in tear break-up time as well as some histological changes in the conjunctiva such as squamous metaplasia and goblet cell loss eventually causing dry eye symptoms. However, no differences were determined between conventional hydrogel and silicone hydrogel users with regard to the severity of dry eye symptoms and conjunctival changes.