Pıc denetimli kondansatör grupları ile güç katsayısının düzeltilmesi
Power factor correction using pic controlled capacitor groups
  1. Tez No: 536144
  2. Yazar: ORHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endüktif yüklerin endüstrideki kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bu yükler bağlı oldukları hatlardan reaktif güç çekerler. Endüktif yüklerin ihtiyaç duyduğu reaktif güçlerin belirli tekniklerle karşılanmasına kompanzasyon denir. Bu sayede mevcut santrallerde üretilen enerji daha ucuza ve tam kapasiteli olarak kullanılabilir. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi kompanzasyon çalışmalarını da mikrodenetleyici tabanlı olarak yapılabilmesine olanak sağlar. Bu çalışmada, öncelikle Sisteme ait akım ve gerilim bilgileri ölçülüp PIC 16F877 denetleyicisine aktarılarak güç katsayısı hesaplanmıştır. Bu işlemin sonucunda ölçülen güç katsayısını 1'e yaklaştırmak için gerekli ileri reaktif güç ihtiyacı tespit edilmiştir. PIC 16F877 denetleyicisi uygun çıkışlar üreterek, reaktif güç ihtiyacını kondansatörler tarafından karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The uses of inductive loads in industry have been increased day by day. These loads draw reactive power from the line. The system providing reactive power required by inductive loads called as a compensation system. Compensation systems allow the power generation system to operate at full capacity and to produce cheap energy. Developing computer technologies provide compensation system to operate based on microcontroller. In this study, first of all, the current and the voltage belong to the system are measured and then loaded to the PIC16F877 to calculate the power factor of the system. After that, required leading reactive power to keep the power factor as close as to 1 is calculated. Finally, PIC16F877 produces necessary signals to provide required reactive power from the capacitor groups.