Bel ağrılı hastalarda miyofasiyal meridyen sistemi germe egzersizleri ve akupunktur uygulamasının bel ağrısı, esnekliği, gövde kas gücü ve özürlülük üzerine etkisi
The effect of stretching exercises and acupuncture application on the pain, flexibility, body muscular strength and disability in patients with low pain patients
  1. Tez No: 536162
  2. Yazar: DİLEK EKER BÜYÜKŞİRECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NESRİN DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmadaki amaç; bel ağrılı hastalarda miyofasiyal meridyen sistemi arka yüzeyel hat üzerinden germe egzersizleri ile mesane meridyenine akupunktur uygulamasının bel ağrısı, esnekliği, gövde kas gücü ve bel ağrısına bağlı özürlülük üzerine etkisini araştırmaktı. En fazla 3 aydır bel ağrısı olan 81 katılımcı fizik tedavi için bekleme listesindeyken 3 gruba randomize edilerek çalışmaya dahil edildi (Grup 1: Akupunktur grubu, Grup 2: Miyofasiyal meridyen germe grubu, Grup 3: Kontrol). Bazal, 2 ve 6. Haftalarda demografik özellikler, sayısal derecelendirme ölçeği (SDÖ) , Roland- Morris bel ağrısı özürlülük anketi (RMA) skorları kaydedildi; posterior pelvik tilt (PPT), transversus abdominis (TA) kas güçleri; basınç biofeedback ünitesi (BBÜ), bel eklem hareket açıklığı (EHA); inklinometre ile ölçüldü, multifidus kas gücü Sorenson testi, alt karın kas gücü (AKK) çift bacak kaldırma testi, belin esnekliği schober testi ve parmak-yer mesafesi ölçümü ile değerlendirildi. NSAII yanında birinci gruba BL-57 ve BL-62 meridyenlerine akupunktur uygulaması, ikinci gruba plantar fasya, aşil ve hamstring tendon germe egzersizleri 2 hafta boyunca haftada 3 kez 20 dk süreyle verildi. Üçüncü gruba dahil olanlara ise ilk 2 hafta NSAII dışında uygulama yapılmadı. Tüm katılımcılara 2-6. Haftalar arasında ev egzersiz progmanı verildi. Gruplar arasında demografik veriler, komorbidite varlığı ve bel ağrısı süresi, bazal SDÖ, RMA, schober testi, parmak-yer mesafesi, bel EHA ölçümü, Sorenson testi, AKK gücü açısından anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Altı haftalık zamansal değişim incelendiğinde her üç grupta SDÖ, RMA, PPT ve TA kas gücü, Sorenson test süresi, bel EHA ölçümü ve parmak- yer mesafesinde anlamlı iyileşme izlendi (p0.05). Sonuç olarak akut-subakut bel ağrılı hastalarda miyofasiyal meridyen sisteminde yer alan arka yüzeyel hat üzerinden germe egzersizleri ve mesane meridyenine akupunktur uygulamasının ilk 2 haftada iyileşmeya katkı sağladığı anlaşıldı. Altı hafta sonunda tüm gruplarda iyileşmenin aynı düzeyde olması, akut-subakut non-spesifik bel ağrısının doğal seyrinin tedaviden bağımsız olarak yüz güldürücü olduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of acupuncture on bladder meridian and stretching exercises on back superficial line of the myofascial meridian system in patients with acute-subacute low back pain. Eighty-one patients with acute-subacute low back pain who were in the waiting list for physical therapy were included in the study. The subjects were randomized to three groups (Group 1: Acupuncture group, Group 2: Myofascial meridien stretching group, Group 3: Control). Demographic features, numerical rating scale (NRS) and Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ) scores were recorded for pain and disability. Posterior pelvic tilt (PPT) and transversus abdominis (TA) muscle strength were measured by pressure biofeedback unit (PBU); lomber range of motion (ROM) was measured by inclinometer. Multifidus, lower abdominal muscles and lomber flexibility were evaluated by Sorenson test; bilateral leg raising test; schober test and finger-to-floor distance, respectively. All assessments were made blindly at baseline, 2. and 6. weeks. The intervention period which was 2 weeks included acupuncture to the bilateral meridian BL-57 and BL-62 in Group 1, bilateral plantar fascia- Achilles-hamstring tendon stretching in Group 2 for 3/week . All patients were allowed to take NSAID for 2 weeks and the patients in control group did not take any treatment other than NSAID. In addition; all patients were given home exercise program between 2-6. weeks. There was no statistically difference on demographic data, presence of comorbidity, low back pain duration, baseline NRS, RMDQ, schober test, finger-floor distance, back ROM measeurement, Sorenson test, lower abdominal muscles strength among groups (p>0.05). NRS and RMDQ scores, PPT and TA muscle strength, Sorenson test duration, lomber ROM measurement and finger-floor distance were significantly improved in three groups except for the schober test in Group 1 for 6 weeks (p0.05). As a result, both myofascial meridian system stretching exercises on the back superficial line and acupuncture application to the bladder meridian contributed to recovery in the first 2 weeks in patients with acute-subacute low back pain. Adequate recovery in all groups at the end of 6 weeks was consistent with the fact that the natural course of acute-subacute low back pain is satisfactory and independent of treatment modality.