20. yüzyıl heykelinde malzeme ve estetik ilişkisi
- Tez No: 53619
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ IŞINGÖR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
20.yüzyıl heykel sanatında konu, malzeme ve estetik ilişkisi üzerine kurgulanan bu çalışma giriş, sonuç ve bunların dışında beş ayrı bölümden oluşmakta olup, şu şekilde özetlenebilir: Taş, ahşap ve dönüşümlü olarak da çamur, alçı, bronz gibi geleneksel malzemeler ile heykel çalışma teknikleri hakkında bilgi verildikten sonra, bu klasik malzemelerin günümüzde de hala kullanılıyor olmaları ve bunlarla, bugün dahi modern tarzda heykeller yapılabiliyor olması vurgulanarak 1. Bölüm tamamlanıyor. Geleneksel malzemelerin dışında, heykel sanatında sonradan kullanıma giren yeni malzemeler, bunların heykel sanatında kullanıma girmesinde =şu veya bu ölçüde= rolü bulunan sanatçılar, bu sanatçıların heykel sanatının düşünce ve malzeme boyutuna kazandırdıkları yeni olanak ve açılımlar... gibi hususlar da 2.Bölümü oluşturuyor. Bu çalışma; temel esprisi 'hareket' (mobil) olan ve zamanla 'ışık' ve 'ses' gibi öğelerin de katılımıyla, yeni ve daha ileri bir boyut kazanan 'Kinetizm' ve bu sanat anlayışının öncü sanatçılarının anlatıldığı 3. Bölümle devam ediyor. Doğanın sınırsız olanaklarından yararlanabilmek için, onunla bütünleşmekte onu, sanatın malzemesi olarak kullanmak şeklinde özetlenebilecek bir sanat anlayışı ve bu doğrultuda yapılan çalışmanın ele alındığı 4.Bölümle sürüyor. 5. ve son Bölümde de sanat disiplinlerinin malzeme boyutundaki karmaşıklıklar ve bu karmaşıklıklardan doğan sanatsal sorunlar üzerinde durularak, çalışma tamamlanıyor. IV
Özet (Çeviri)
This study based on the relationship between subject, material and esthetics begins with an introduction, continues with five chapters, and is achieved by a conclusion. The first chapter is completed after giving information on the technics of sculpting by traditional such as stone, wood, respectively clay, plaster, bronze and emphasizing the contemporary use of these traditional materials, and sculpting modern statues by these materials today also. Other than traditional materials, the new ones that are recently used in sculpting art, the artists who have roles -more or less- in employing these materials in sculpting art, the new means and expansions that these artists introduced to sculpting art form the second chapter. This study continues by the third chapter telling about 'kinetism' of which the main idea is 'action' or 'mobility* and by the time which gaines a new and further dimension with the addition of the elements such as 'light' and 'sound', and avangarde artists of this art. In the fourth chapter, the studies that can be summarized as“Integration with the nature in order to benefit from its infinite possibilities and to use it as a material of art”are mentioned. With the fifth and the last chapter focused on the complexity of different materials of various art disciplines and the artistic rising from this complexity, the study is completed. v