Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yenidoğanın geçici takipnesi ile izlenen bebeklere uygulanan bakım paketinin noninvaziv mekanik ventilasyonda kalış süresi ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of the care package applied to babies which are monitored with temporary follow-up of the newborn in the newborn intensive care unit on the duration of stay in non-invasive mechanical ventilation and physiological parameters
  1. Tez No: 885689
  2. Yazar: ESMA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL, PROF. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yenidoğanın geçici takipnesi ile izlenen bebeklere uygulanan bakım paketinin noninvaziv mekanik ventilasyonda kalış süresi ve fizyolojik parametrelerine etkisinin incelenmesi amacıyla yarı deneysel kontrol gruplu çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ocak 2023- Ekim 2023 tarihleri arasında Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Veriler“Veri Toplama ve Günlük İzlem Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Clinicaltrials.gov adresinden 30.01.2024 tarihinde Trial numarası (NCT06189989) alınmıştır. Araştırmada bebeklerin tanıtıcı özellikleri gruplar arasında homojen dağılım göstermektedir (p>0.05). Yenidoğanın geçici takipnesi bakım paketi (girişim grubu) ve kliniğin rutin bakımı protokolü (kontrol grubu) uygulanan bebeklerin gruplar arası fizyolojik parametreleri, kan gazı sonuçları, beslenmeye geçiş süresi, kuvöz içi oksijen desteği alma süresi, mekanik ventilasyonda ve yoğun bakımda kalış süresi ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a semi-experimental (non-randomized) control group study to examine the effect of the care package applied to babies monitored with temporary tachypnea of the newborn in the neonatal intensive care unit on the duration of stay in noninvasive mechanical ventilation and physiological parameters. The research was carried out in the Neonatal Intensive Care Unit of Esenler Gynecology and Children's Diseases Hospital between January 2023 and October 2023.“Data Collection and Daily Monitoring Form”were used to collect data. The data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 26.0 package program. Trial number(NCT06189989) was retrieved from Clinicaltrials.gov on 30.01.2024. In the study, the descriptive characteristics of the babies show a homogeneous distribution among the groups (p>0.05). The difference between the groups' physiological parameters, blood gas results, time to transition to feeding, time to receive oxygen support in the incubator, duration of stay in mechanical ventilation and intensive care unit of the babies who received transient tachypnea of the newborn care package (intervention group) and routine care protocol of the clinic (control group). It was found to be statistically insignificant (p>0.05).