Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda helicobacter pylori enfeksiyonu sıklığı ve ghrelin düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between helicobacter pylori infection and ghrelin levels in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 536218
  2. Yazar: ALİ HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu kronik gastrit ve peptik ülser için önemli bir risk faktörüdür. Grelin en çok mide mukozasından salınır. Çalışmanın amacı, üremik hastalarda H. Pylori ile grelin düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Toplam 91 hasta [kontrol grubu (CG, n=29), hemodiyaliz grubu (HD, no=21), periton diyalizi grubu (PD, no=12), prediyaliz grubu (PreG, n=29)] dahil edildi. H. pylori ve/ veya gastrik asidite üzerine etkili ilaç kullanan hastalar dışlandı. Demografi k ve biyokimyasal veriler yanında, hastalar endoskopik olarak muayene edildiler ve H. pylori varlığı histopatolojik olarak arandı. BULGULAR: H. pylori 62 hastada (%68.1) pozitif saptandı. Bu hastalar demografi k ve biyokimyasal parametreler açısından H. pylori negatif gruptan farklı değildiler. H. pylori pozitifl iği hasta gruplarında istatistiksel olarak benzerdi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Helicobacter pylori (H. pylori) infection is an important risk factor for chronic gastritis and peptic ulcer. Ghrelin is mostly secreted by gastric mucosa. The aim of the study is to examine the relationship between H. Pylori and ghrelin levels in uremic patients. MATERIAL and METHODS: A total of 91 patients [control group (CG, n=29), hemodialysis group (HD, no=21), peritoneal dialysis group(PD, no=12), predialysis group(PreG, n=29)] were involved. Patients using drugs active on H. pylori and/or gastric acidity were excluded. Besides demographic and biochemical parameters, patients were examined endoscopically; and H. Pylori was searched histopathologically. RESULTS: H. pylori was found to be positive in 62 patients (68.1%). Those patients were not different from H. pylori negative group regarding demographic and biochemical parameters. H. pylori positivity was statistically similar in patient groups. Ghrelin levels of uremic groups (HD, PD and PreG) were signifi cantly higher than that of CG (4.22±1.00ng/ml vs.