Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi, günlük fiziksel aktivite ve spora yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional knowledge level, daily physical activity and attitudes of sport students of Trakya University Kirkpinar School of Physical Education and Sports and Faculty of Health sciences
- Tez No: 706006
- Danışmanlar: DR. LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören gönüllü 400 öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin beslenme bilgisi, fiziksel aktivite düzeyleri ile spora yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the participation of 400 volunteer students studying at Trakya University Kırkpınar School of Physical Education and Faculty of Health Sciences. In this study, nutrition knowledge, physical activity levels and attitudes and behaviors of university students towards sports were evaluated. The survey form, which includes demographic characteristics, anthropometric measurements, nutritional knowledge level scale for adults, attitude and behavior scale towards sports, and a 7-Day Physical Activity Survey (7- gFADA) survey, was applied to all students face-to-face.