Kalsiyum kanal blokürlerinin nondepolarizan kas gevşeticiler üzerine etkisi
The effect of calcium channel blockers on nondepolarizing muscle relaxants
  1. Tez No: 536237
  2. Yazar: GÜLDENİZ ARGUN
  3. Danışmanlar: UZMAN F. NESRİN ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Genel anestezi altında batın operasyonu planlanmış 44olguda, çeşitli kalsiyum blokürlerinin pankuronyumun nöromüsküler sistemdeki etkileri ve hemodinamide oluşturdukları değişiklikler karşılaştırıldı. Olgular 4 gruba ayrıldı. İndüksiyondan 3 dakika önce I. Gruba (n=11) hiçbir ilaç uygulanmazken, II. Gruba (n=11) 10 mg sublingual nifedipin, III. Gruba (n=11) 0.075 mg/kg verapamil, IV. Gruba (n=11) 0.15 mg/kg diltiazem intravenöz uygulandı. İndüksiyon 0.1 mg fentanil, 5-7 mg/kg pentotal (iv) ile sağlandı. Kas gevşemesi için 0.1 mg/kg pankuronyum iv uygulandı. Nöromusküler fonksiyonlar TOF stimülasyonları ile izlendi. Döret grubun maksimum blok zamanı (T 0), etki süresi (ES) ve derlenme süresi (DS) değerleri karşılaştırıldı. T 0; nifedipin, verapamil ve diltiazem gruplarında kontrol değerine göre anlamlı olarak uzamış bulundu (p0.05). Diltiazem grubunda ES'de kontrol grubuna göre bir değişiklik izlenmedi. Derlenme süresi ise.
Özet (Çeviri)
The effects of pankuronium on neuromuscular system and changes in hemodynamics were compared in 44 cases of abdominal surgery under general anesthesia. Cases were divided into 4 groups. Group I (n = 11) did not receive any medication 3 minutes before induction, II. Group (n = 11) 10 mg sublingual nifedipine, III. The group (n = 11) received 0.075 mg / kg verapamil, IV. The group (n = 11) received 0.15 mg / kg diltiazem intravenously. Induction was provided with 0.1 mg fentanyl, 5-7 mg / kg pentothal (iv). Pancuronium iv 0.1 mg / kg was applied for muscle relaxation. Neuromuscular functions were monitored by TOF stimulations. The maximum block time (T o ), duration of effect (ES) and recovery time (DS) values of the fourth group were compared. The value of T o were significantly longer than control values (p 0.05). There was no change in ES in the diltiazem group compared to the control group.