Servikal spondilotik miyelopatili hastalarda prognozu etkileyen faktörler
Factors effecting prognosis in patients with cervical spondylotic myelopathy
  1. Tez No: 536238
  2. Yazar: MEHMET SORAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HAKAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Cerrahi sonrasında servikal kompresyon miyelopatisindeki (SKM) nörolojik düzelmeyi etkileyebilecek çok farklı faktörler vardır. Bu çalışmanın amacı spinal kanalda yetersiz dekompresyon yapılan hastaların prognostik faktörlerini tartışmaktır. Metot: 2000 ve 2002 yılları arasında SKM nedeniyle tedavi edilen 20 hasta prospektif olarak incelenmiştir. bütün hastalar gerek servikal korpektomi ve füzyon/enstrumantasyon ile gerek ise anterior servikal diskektomi ve füzyon ile anterior yaklaşım ile cerrahi olarak tedavi edilmiştir. Cerrahi sonucunda hastalar modifiye Japonya Ortopedi Cemiyeti engellilik skalası kullanılarak manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve radyografi sonuçları ile değerlendirilmiştir. 17 hasta (%85) takip sürecinde (ortalama 32,5 ay) cerrahi sonrası persistan dar kanal ve kalıcı ya da artmış intramedüller yüksek intensiteye rağmen Hirabayashi formülü kullanılarak yapılan hesaplamada %50 ve üzerinde iyileşme göstermiştir. Sonuç: Çalışmanın sonucu gösterdi ki, SKM anterior servikal diskektomi ve füzyon ya da servikal korpektomi ve füzyon/enstrumantasyondan spinal kanalın yetersiz dekompresyonuna rağmen fayda görmüştür. Etkilenen seviye(ler)in füzyonu yüksek iyileşme oranlarının nedeni olabilir. Yazarlar ayrıca cerrahi sonrası nörolojik gelişmenin intramedüller yüksek intensiteli sinyallerde azalma ya da geri dönme ile korele olmadığında korele olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Object. A variety of factors may affect the neurological improvement in patients with cervical compression myelopathy (CCM) after surgery. The aim of this study was to report and discuss the prognostic factors in a group of patients with insufficient decompression of the spinal canal. Methods. A prospective follow up and analysis of 20 consecutive patients with CCM treated between 2000 and 2002 was performed. All patients were surgically treated via an anterior approach, either by anterior cervical discectomy and fusion with instrumentation or by cervical corpectomy and fusion with instrumentation. The surgical results were examined using the modified Japanese Orthopaedic Asssociation disability scale, with reference to the findings of magnetic resonance imaging, computed tomography, and radiography. Seventeen patients (85%) experienced a 50% or more recovery rate as calculated using the Hirabayashi formula during the follow-up period (mean 32.5 months), despite a persistently narrow spinal canal and permanent or increased intramedullary high-intensity signal after surgery. Conclusions. Results of the study showed that patients with CCM benefited from anterior cervical discectomy and fusion with instrumentation or cervical corpectomy and fusion with instrumentation procedures despite insufficient decompression of the spinal canal. Fusion of the affected level(s) might be the reason for the acquired high recovery rates. The authors also conclude that the neurological improvement is not correlated with the reversal of or decrease in the intramedullary high-intensity signal change after surgery.