Sınıf 1 tip patlayıcı maddelerin taşınmasında ve depolanmasında emniyet uygulamaları ve patlama etki alanlarının analizi
Safety applications in the trasportation and storage of class 1 type explosive materials and analysis of explosion impact areas
- Tez No: 536272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sınıf 1 Tip Patlayıcı Maddeler yüksek riskli tehlikeli madde grubu içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı patlayıcı maddelerin üretim, nakliye ve depolanmasına kadar geçen süreçte bütün emniyet yöntemlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu emniyet yöntemlerinin uygulanabilmesi için personelin patlayıcılar hakkında iyi eğitilmesi gerekmektedir. İyi bir risk analizinin yapılabilmesi için İş güvenlik uzmanları sınıf 1 tip patlayıcı maddeler ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bu çalışmayla ülkemizdeki kısıtlı kaynakların arttırılabilmesi için yurt dışında uygulanan yöntemler araştırılarak Türkçe kaynak oluşturulmuştur. Bu kaynaklar ile patlayıcı madde sektöründe çalışan personelin bilgi seviyelerinin arttırılması ve patlayıcı madde kazalarının bir daha yaşanmaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Class 1 Type Explosives are included in the high-risk hazardous material group. Therefore, all safety methods must be fully applied in the process of production, transportation and storage of explosives. Personnel must be well trained on explosives to implement these safety procedures. To make a good risk analysis, occupational safety specialists should have sufficient knowledge of class 1 type explosives. In order to increase the limited resources in our country, the methods used abroad have been investigated and a Turkish resource has been created. With these resources, it is aimed to increase the knowledge levels of the personnel working in the explosive industry and to prevent the explosive accidents.