Development of physical fitness prediction models for Turkish secondary school students using machine learning methods
Makine öğrenme yöntemleri kullanılarak türk ortaokul öğrencileri için fiziksel uygunluk tahmin modelleri geliştirilmesi
  1. Tez No: 536281
  2. Yazar: ÖZGE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fiziksel uygunluk, vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı tutan günlük aktivitelerin gerekli bir bileşenidir. Fitness yalnızca fiziksel olarak uygun olmakla kalmayıp aynı zamanda kişinin zihinsel durumunu da ifade eder. Fiziksel uygunluk, belirli testlerle ölçülebilen sağlık veya beceri ile ilişkili bir takım özelliklerdir ve fiziksel uygunluğun sağlanması, hayat kalitesi için gereklidir. Bununla birlikte, fiziksel uygunluğun ölçülmesi, gelişmiş profesyonel ekipman, deneyimli personel ve çok fazla zaman gerektirdiğinden, araştırmacıların fiziksel uygunluğu belirlemek için farklı yollar bulması gerekir. Bu çalışmanın amacı, Destek Vektör Makineleri (Support Vector Machine -SVM), Radyal Tabanlı Fonksiyon Sinir Ağı (Radial Basis Function Neural Network – RBFNN), Genel Regresyon Sinir Ağı (General Regression Neural Network - GRNN) ve Tek Karar Ağacı (Single Decision Tree - SDT) gibi makine öğrenme yöntemlerini kullanarak Türk orta öğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluğunu tahmin etmek için yeni tahmin modelleri geliştirmektir. SVM, GRNN, RBFNN ve SDT temelli tahmin modellerinin performansı, 10 katlı çapraz doğrulama (10-fold cross validation) kullanılarak kök ortalama hata karesi (Root Mean Square Error-RMSE) hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında, başta SVM olmak üzere makine öğrenme metodlarının kabul edilebilir ve doğru sonuçlar vermesi nedeniyle fiziksel uygunluk tahmininde kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical fitness is a necessary component for daily activities and has significant effect on our bodies. Because of this importance of physical fitness, maintenance of physical fitness is essential for health and well-being. Physical fitness is a set of attributes that are either health or skill-related, which can be measured with specific tests, and maintaining is essential for the quality of life. However, there are certain difficulties associated with the direct measurement of physical fitness such as the high cost of equipment, availability of experienced staff and the long assessment time. Since the measurement of physical activity has a key role in performing physical fitness rate, researchers need different ways to determine physical fitness. The aim of this thesis is to develop new prediction models for Turkish secondary school students by using machine learning methods including Support Vector Machines (SVM), Radial Basis Function Neural Network (RBFNN), General Regression Neural Network (GRNN), and Single Decision Tree (SDT). The performance of the SVM-based, GRNN-based, RBFNN-based and SDT-based models have been evaluated by using 10-fold cross-validation and the root means square errors (RMSEs) have been used to compute the errors of prediction. On the scope of the results, this thesis has showed the efficiency of machine-learning methods to indicate high accuracy of the physical fitness prediction.