Kırklareli ilinde konuşlanmış sanayi işletmelerinin istihdam problemleri üzerine bir analiz
An analysis of the employment problems of industrial enterprises in Kırklareli
  1. Tez No: 536287
  2. Yazar: EMEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma istek ve gücünde olanların cari ücret düzeyinde çalışıyor olmaları istihdam kavramını tanımlamaktadır. İstihdam düzeyinin artması beraberinde üretim ve gelir artışını da getireceği için her ekonomide en yüksek istihdam düzeyine ulaşabilmek temel makro ekonomik araçların başında gelmektedir. Günümüzde dünya ekonomileri yüksek istihdam hedeflerken diğer taraftan istihdam verimliliğini arttırabilmek için yeni arayışlara girmişlerdir. Bu arayışlar içinde çalışma saatlerinin esnekleştirilmesi, rahat çalışma ortamlarının hazırlanması ve eğitimin emek talebine göre yönlendirilmesi en başta gelenlerdir. Planlı ve kontrollü sanayileşme bu aşamada önemini hissettirmektedir. Emek arzının, emek talebini karşılayacak niteliklere sahip olması uzun ve planlı çalışmalarla mümkün olacaktır. En pahalı ve en uzun zamanda cevap verebilen beşeri yatırımlar bu aşamada önem kazanmaktadır. Kırklareli ili tarım, sanayi ve hizmetler sektörleriyle istihdam sağlamaktadır. Ancak yakın zamana kadar ferdi girişimlerle serbestçe gerçekleştirilen sanayileşme verimli tarım arazileri üzerinde kurularak istihdam sağlama faydasının yanında, uzun zamanda artan bir şekilde hissedilecek olan tarımsal üretim kaybına da neden olacaktır. Bu aşamada Kırklareli ili 1994 yılı itibariyle kontrollü sanayileşme esasına göre yeni girişimlere yön vermektedir. Kırklareli ili sanayi işletmelerinden elde edilen bilgiler değerlendirildiğinde; istenilen ölçüde vasıflı eleman bulunmadığı, yeterli ve gereken teşvikleri göremedikleri gibi nedenlerle üretimleri süresince ferdi davrandıkları sonucu elde edilmiştir. Ekonomik kalkınma için tüm sektörlerin uyum içinde olması sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verecek vasıflarda eğitilmiş emeğin arz edilebilmesi, çalışma şartlarının düzenlenmesi gibi uygulamalarla bölgesel planlama ve kontrollü sanayileşme gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employment concept includes that the persons who want to work and able to work, work at the level of current wage. Since increasing in the level of employment causes the increasing in the level of production and income, to reach the highest level of employment is main goal of macroeconomy. While the world economies has focused on the higher employment on the other way thay have looked fort he means which get much more productivity in the employment. The flexible working hors, comfortable working atmosphere and to canalise education to labour demand are vital means among the other. Planned and controlled industrilation gets importance in the process. Supply of labour should harmonise to demand of labour about the skills, this will be realised by long and planned most expensive and corresponds in the long term gets importance in this process. The employment level of Kırklareli is consist of agriculture, industry and services. But while is built freely by private entrepreneurs offer increasing level of employment. The agricultural production will be dicrease in the agricultural areas destroyed by factories of industrial. Kırklareli has canalise the controlled industrilation in the process in 1994. When the data which is obtained from the business in the region is evaluated we face following results: There is no skilled and classified labor as well as since couldn't use the supports provided government, the factories attitudes personal in the production process. Fort he economic development, regional planning and controlled industrilations base upon all of the sectors should be harmonised, to supply the classified labour, readjustment of working conditions.