Kırklareli İlinde satışa sunulan şeftali nektarı örneklerinin fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 78865
  2. Yazar: HASRET KİRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kırklareli İlinde Satışa Sunulan Şeftali Nektarı Örneklerinin Fiziksel, Kimyasal, Mikrobiyolojik ve Duyusal Özellikleri Üzerine Bir Araştırma HASRET KİRACI Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. MEHMET DEMİRCİ Kırklareli ilinde satışa sunulan şeftali nektarı örneklerinin, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine bir araştırma. Bu araştırmada materyal olarak yedi farklı örnek üzerinde çalışılmıştır. Şeftali nektarı örneklerinin renk ve görünüş puan oranları 3-4 arasında değişmiştir. Örneklerin tat puan oranlarının 5-8 puan arasında değiştiği tespit edilmiştir. İncelenen şeftali nektarı örneklerinin koku puanı oranı 2-4 arasında değişmiştir. Şeftali nektarı örneklerinde maya sayısı 0 adet/ml, koliform mikroorganizma sayısı 0 adet/ml, laktik asit bakterilerinin sayısı 0 adet/ml ve toplam canlı mikroorganizma sayısı 0 adet/ml olarak tespit edilmiştir. Küf sayısı %0-l arasında olduğu tespit edilmiştir. Biyolojik dayanıklılık testi sonucunda örneklerde herhangi bir değişme olmamıştır Şeftali nektarı örneklerinin kimyasal analizleri yapılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Çözünür katı madde %13-14, toplam asit ( sitrik asit cinsinden ) %0. 1 1-0.51, pH değerleri 3.40-4.23; toplam şeker %29.43-42.23, invert şeker %20. 11-3 1.82, sakkaroz %9.32-l5.01, laktik asit %0.0l-0.03, etil alkol içeriği %0.05-0.30, uçar asit %0.02-0.l0, formol sayısı 6-7, kül %0. 10-0.22, hidroksimetilfurfurol içeriği 0.0-2.5 mg/1; metalik kontaminasyon değeri Fe 1.02-2.407 mg/1, Cu 0.044-0.05 mg/1, Pb 0.007-0.029 mg/1, Zn 0.500-1.244 mg/1, şeftali nektarı örneklerinde yapay boya maddesine rastlanmamıştır. Şeftali nektarı örneklerinde fermantasyon testi sonucunda sadece D ile kodlanmış örnekte koruyucu madde varlığı tespit edilmiştir. Şeftali nektarı örneklerinde A' de 9 mi ve C de 7 mi eksik dolum yapılmışken B, D, E, F ve G örneklerinde fazla dolum yapıldığı belirlenmiştir. Şeftali nektarı örneklerinde ambalaj kontrolünde bir değişiklik tespit edilmemiştir. İncelenen şeftali nektarı örneklerinden karton ambalaja dolumu yapılanlarda yapışma kontrolü sonucunda sızma olmadığı tespit edilmiştir. Şeftali nektarı örneklerinde etikette bulunması istenen tüm bilgilerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY High Licence Thesis A Research in About The Physical, Chemical,Microbiological and Sensory Properties of the Peach Nectar Samples That is Sold in Kırklareli HASRET KİRACI Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Food Engineering Department Supervisor: Prof Dr. MEHMET DEMİRCİ A research in about the physical, chemical, microbiological and sensory, properties of the peach nectar samples that is sold in Kırklareli. In this research it was studied on seven different samples as a material. The color and appearance scores of peach nectar samples have changed between 3-4. The taste scores of the samples were determined between 5-8. The flavor cares ratio of the peach nectar samples have changed between 2-4. Among the peach nectar samples it has been determined that the number of yeast is 0 cell/ml, the number of coliform microorganism is 0 cell/ml, the number of lactic acid bacteries are 0 cell/ml and the number of total microorganism is 0 cell/ml. The number of mould were determined to be between 0- 1 cell/ml. As a result of biological durability test no change has been occured in the samples. The chemical analysis of peach nectar samples has been made and results were taken: soluble dry matter 13-14 %, the total acidity ( as citric acid ) 0.1 1-0.51 %, pH 3.40-4.23, total sugar 29.43-42.23 %, invert sugar 20.11-31.82 %, sucrose 9.32-15.01 %, lactic acid 0.01-0.03 %, ethly alcohol content 0.05-0.30 %, evaporated 'acid 0.02-0.10 %,formol numbers 6-7, ash amounts 0.10-0.22 %, hydroxymetilfurfural values 5.00-7.25; the metalic contamination values Fe 1.02-2.407 mg/1, Cu 0.044-0.050 mg/1, Pb 0.007-0.29 mg/l,Zn 0.500-1.244 mg/1, No artifical color was determined among the peach nectar samples. After the result of fermentation test among the peach nectar samples, only preservative material was found in the sample which is coded with D. No preservative material was determined in the other samples. However short filling was made among the peach nectar samples in A as 9 ml and C as 7 ml it has been occured surplus filling among B, D, E, F and G samples. No change was observed in the package control among the peach nectar samples. No leaking occured according to the othenence control between the research peach nectar samples which had been packed in to the carton beverage. Pulp ratios 38-41 %. There were necessary label information on all of the samples package.