Esnek-sabit dirençlerin ısı transferine etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of flexible-fixed obstacle effects on the heat transfer
  1. Tez No: 536288
  2. Yazar: AHMET DOĞUKAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, hem farklı geometrideki engeller, hem de bu engellere yerleştirilen hareketli/hareketsiz levhaların ısı transfer performansı deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada, engel geometrileri, levhaların uzunluğu (L), genişliği (w) ve test bölgesinden olan yükseklikleri (c) değiştirilmiştir. Dört farklı engel geometrisi, üçgen kesitli engel (U-KE), silindir kesitli engel (S-KE), dörtgen kesitli engel (D-KE) ve yarım silindir kesitli engel (YS-KE) kanal girişine yerleştirilmiştir. Ölçümlerde Reynolds sayısı 4983-34878 aralığında değiştirilmiştir. Isı transferi sonuçları termal görüntüleme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Taguchi deneysel dizayn metodu kullanılarak tasarım parametrelerinin optimum değerleri belirlenmiş, belirlenmiş olan parametrelere bağlı olarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, Taguchi yöntemini kullanılarak hareketli/hareketsiz levhaların ısı transferini ve basınç kaybını etkileyen altı deneysel parametre analiz edilmiştir. Böylece, Deney tasarımı için bu parametrelerden oluşan L16 (44x22) ortogonal diziler seçilmiştir. Sabit-hareketli plakalı kanalda tüm türbülans akış şartlarında Nusselt sayısında, boş kanala göre 1,16 ile 1,64 kat artış olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, en iyi ısı transferi artırımı, Re=29.000, D-KE, L=100mm, w=45mm, c=1mm ve hareketli levhada elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the heat transfer performance of both the obstacles in different geometries and the flexible-fixed plates placed in these obstacles were investigated experimentally. The obstacles geometries, flexible-fixed plate's lengths (L), widths (w) and heights from the test region (c) were changed. The four different obstacle geometries, the triangular shaped obstacle (U-KE), the cylindrical shaped obstacle (S-KE), the quadrangle shaped obstacle (D-KE) and the half-cylinder shaped obstacle (YS-KE) are located in the channel entrance. The Reynolds number in the measurements was changed between 4983-34878 Heat transfer results were obtained by using thermal imaging technique. Optimum values of design parameters were determined by using Taguchi experimental design method and experimental studies were performed depending on the determined parameters. Six experimental parameters that influence the heat transfer and pressure loss with flexible-fixed plates were analyzed using the Taguchi method. Thus, L16 (44x22) orthogonal sequences consisting of these parameters were selected for the experimental design. Results showed that the inclusion of flexible-fixed plates in the channel enhanced the flow unsteadiness and turbulence levels, leading to Nusselt number enhancement by as high as 1,16 to 1,64 times smooth channel levels. As a result, the best heat transfer augmentation was obtained with the Re=29000, D-KE, L=100mm, w=45mm, c=1mm and flexible plate.