Tungsten production by electrodeoxidation
Tungstenin elektrodeoksidasyon yöntemiyle üretimi
  1. Tez No: 536333
  2. Yazar: METEHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tungstenin elektrolitik indirgeme yoluyla üretimine yönelik bir dizi çalısma yapılmıstır. Çesitli elektolitik yöntemler arasından, tungsten bilesiklerinin ergimis tuz çözeltileri içerisinde indirgenmesi gelecek vaad etmektedir. Bu olaya biraz ısık tutabilmek amacıyla, termodinamik hesaplamalar ve deneysel çalısmalar yapılmıstır. Deneysel çalısmalar, iletken bir telin ucuna tutturulmak suretiyle hücrenin katotunu olusturan, gözenekli yapılar halindeki katı tungsten bilesikleri; tungsten trioksit (WO3) ve kalsiyum tungstatın (CaWO4), elektrokimyasal yöntemlerle indirgenmesini esas almıstır. Elektrolit olarak, ergimis haldeki kalsiyum klorür (CaCl2) ve esit mol sayıda kalsiyum klorür ve sodyum klorür (NaCl) içeren tuz çözeltileri kullanılmıstır. ndirgenen örneklerin içerigi, X-ısınları kırınımı analizleri aracılıgıyla belirlenmistir. Termodinamik hesaplamalar ile desteklenen bu analizler, tungsten trioksitin, yüksek sıcaklıklarda kayıp vermeksizin indiregenemeyecegini ortaya koymustur, çünkü; WO3, CaCl2 ile uçucu bir madde olan tungsten oksiklorür (WO2Cl2) çıkısıyla sonuçlanan bir reaksiyona girmektedir. CaWO4'ün elektrokimyasal indirgenmesine gelindiginde ise, X-ısınları kırınımı sonuçları, indirgenen örneklerde tungstenin yanısıra önemli miktarlarda kalsiyum bilesikleri bulundugunu göstermistir. Metalik tungsten, indirgenen örneklerin seyreltik hidroklorik asit (HCl) çözeltilerine tabi tutulmaları sonucu elde edilmistir. Bunlara ek olarak, indirgenme reaksiyonunun teorik potansiyelini ve elektrokimyasal indirgenme mekanizmasını bulmaya yönelik analitik çalısmalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
There has been some efforts to produce tungsten by electrolytic reduction. Among various electrolytic methods, reduction of tungsten compounds in molten salt electrolytes seems to be promising. Thermodynamic computations and experimental studies were performed to shed some light over this method. Experimental studies involved electrochemical reduction of solid tungsten compounds; tungsten trioxide (WO3) and calcium tungstate (CaWO4), in the form of an assembled cathode of porous pellets attached to a current collector. Molten calcium chloride (CaCl2) and a molten equimolar mixture of calcium chloride and sodium chloride (CaCl2 - NaCl) were used as the electrolytes. Reduced samples were characterised by means of X-ray diffraction analyses. The results of these analyses, supported with thermodynamic computations, showed that WO3 cannot be reduced electrochemically at high temperatures without loss, because it reacts with CaCl2 by liberating volatile tungsten oxychloride (WO2Cl2). In electrochemical reduction of CaWO4, X-ray diffraction results indicated the presence of significant concentrations of calcium compounds in addition to tungsten. Metallic tungsten was obtained after treating reduced samples with dilute hydrochloric acid solutions. In addition to these, analytical studies were performed to infer the theoretical potential for the reduction reaction and electroreduction pathway.