14-22.gebelik haftasındaki plasenta lokalizasyonunun olumsuz maternal ve neonatal sonuçları öngörmedeki etkisi
Effects of Second Trimester Placental Location: on Pregnancy Outcomes
- Tez No: 536334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Amacımız ikinci-trimester plasenta yerleşimi ile maternal ve perinatal sonuçlar arasındaki ilişkiye saptamak Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Şubat 2009- Ocak 2010 tarihleri arasında Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Antenatal polikliniğine başvuran tekil gebeler üzerinde yapıldı. Plasenta yerleşimi 14 ile 22.gebelik haftasında yapılan ultrasonografi ile belirlendi. Plasenta yerleşimi 6 kategoriye ayrıldı; ön, arka, fundal, sol yan, sağ yan ve alt yerleşimli. Bulgular: Çalışmada 807 gebe değerlendirildi. İkinci- trimester plasenta yerleşimi ile preeklampsi, fetal büyüme kısıtlılığı, preterm doğum gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuç: İkinci- trimester plasenta yerleşiminin olumsuz gebelik sonuçlarını öngörmesi üzerine etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine whether an association exists between second- trimester placental location and maternal and neonatal outcomes. Materials and Methods: A prospective, observational study was performed in singleton pregnancies between February 2009 and January 2010 in İstanbul Bakirkoy Women and Children Hospital at Department of Obstetrics to investigate the association between placental location and subsequent risk of an adverse pregnancy outcome. Placental location was determined by sonography at 14 to 22 weeks' gestation. Placental location was divided into six categories, anterior, posterior, fundal, left lateral, right lateral and low- lying. Results: There were 807 pregnancies analyzed in this study. The risk of developing preeclampsia, preterm delivery and the risk of having a fetus with IUGR were not increased in this study by the site of placenta. Conclusion: There was no association between second- trimester placental location and adverse pregnancy outcome.