Gebelerde PAPP-A düzeyi ile doppler ultrason ölçümleri ve gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of PAPP-A levels, doppler ultrasound measurements in pregnancies and obstetrical results
- Tez No: 272807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ALTUNYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve AmaçPreeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği ve buna bağlı perinatal ölüm ya da 32. gebelik haftasından önceki erken doğum altta yatan olası plasental patoloji ile çok yakın ilişkilidir. Gebeliğin ilk ve ikinci üç ayında yapılan uterin ve umblikal arter doppler akımları ölçümleri, anne kanında bakılan alfa feto-protein (AFP), human korionik gonadotropin (hCG) düzeyleri plasental yetmezliği erken öngörmek amacıyla en çok araştırılan konulardır. Son olarak gebelikle ilişkili plasma proteininin (pregnancy-associated plasma protein-A; PAPP-A) düşük serum düzeylerinin kötü gebelik sonuçları ile ilişkili olabileceği daha önce yapılan bazı çalışmalarda gösterildi. Bu araştırmadaki amacımız; ilk üç ay testi sırasında bakılan rutin PAPP-A düzeyini, ikinci ve üçüncü üç ay ultrason incelemelerinde fetal biometrik ölçümleri ve doppler akımlarını (bilateral uterin arter, umblikal arter) takip etmek ve gelişme geriliği veya diğer gebelik komplikasyonları tanısını mümkün olan en erken gebelik haftasında koyabilmek ve hasta gruplarının gebelik sonuçlarını karşılaştırmaktır.Gereç ve YöntemlerProspektif kohort olarak planlanan bu çalışmaya 11-14. gebelik haftasında başvuran 175 tekil gebe kadın dahil edildi. Tüm gebelerin ilk üç ay testi sonuçları kaydedildi; ardından 15-18. gebelik haftalarında bilateral uterin arter renkli pulse doppler ultrason incelemesi, 20-24. ve 28-32. gebelik haftalarında umblikal arter renkli pulse doppler incelemesi ve fetal biometrik ölçümleri yapıldı. Tüm gebeler doğuma kadar takip edildi ve bebeklerin doğum ağırlıkları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, preterm doğum (
Özet (Çeviri)
AimPreeclampsia, intrauterin growth restriction, perinatal death and preterm delivery before 32 weeks of gestation have very close relationship with the placental pathology. Uterine and umblical artery doppler flow measurements, maternal blood sampling markers alfa feto-protein (AFP), human chorionic gonadotrophin (hCG) are the most researched subjects to predict plasental failure in the first and second trimesters of gestation. Finally, low levels of pregnancy-associated plasma protein-A ( PAPP-A) has been shown to be associated with obstetrical complications by some previous researches. The purpose of this study, was to follow up fetal biometric measurements and doppler flows ( bilateral uterine artery and umblical artery) in second and third trimester ultrasound investigations and to diagnose growth restriction or other obstetrical complications as early as possible and to compare obstetrical results between the groups.Material and MethodThis prospective cohort study includes 175 nulliparous women between 11 to 14 gestational weeks. All pregnants had double tests at 11 to 14 gestational weeks, bilateral uterine color pulsed wave doppler ultrasound investigations at 15 to 18 gestational weeks, umblical artery color pulsed wave doppler ultrasound investigations and fetal biometric measurements at 20 to 24 and 28 to 32 gestational weeks. All pregnants have been followed up to delivery and the information about preterm labor, preterm (