İkinci trimester gebelik terminasyonlarında vakaların özelliklerine göre uygun tedavi/işlem seçimi ile tedavi etkinliğinin ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment efficacy and reliability by choosing the appropriate treatment / procedure according to the characteristics of the cases in second trimester pregnancy terminations
  1. Tez No: 665154
  2. Yazar: HAZAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada ikinci trimester gebeliklerde intrauterin fetal ölüm, preterm prematür membran rüptürü (PPROM), fetal anomali nedeniyle terminasyon yapılacak gebelerde misoprostol ve foley kateter etkinliği ile komplikasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: İntrauterin fetal ölüm, preterm prematür membran rüptürü, fetal anomali tanısı ile gebelik terminasyonu yapılan 13-25 gebelik haftasındaki 460 gebe çalışma grubumuzu oluşturdu. Gebeler, gebelik terminasyonu endikasyonu ve uterin skar bulunma durumuna göre gruplandırıldı. PPROM ve geçirilmiş uterin cerrahisi bulunmayan gebelere öncelikle misoprostol protokolü, geçirilmiş uterin cerrahi öyküsü bulunan ve PPROM olmayan gebelere öncelikle foley kateter uygulandı. Gebe grupları; misoprostol ve foley kateter yöntemlerinin 24 saatteki terminasyon başarısı, abort intervali ve komplikasyonları (uterin rüptür, kanama, koryoamniyonit, rest plasenta) açısından değerlendirildi. Gebelerin yaş, beden kitle indeksi, gravida, parite, abort, eğitim durumu, sigara kullanımı, son adet tarihine göre gebelik haftaları, amniyon sıvısı geliş öyküsü, geçirilmiş ameliyat öyküsü, tanı koyma esnasında ve takipteki USG bilgileri retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to compare misoprostol and foley catheter efficacy and complications in patients who will be terminated due to intrauterine fetal death, preterm premature membrane rupture (PPROM), fetal anomaly in second trimester pregnancies. Methods: Our study group is consist of 460 patients at 13-25 weeks of gestation who were terminated for pregnancy with the diagnosis of intrauterine fetal death, preterm premature rupture of membrane, fetal anomaly. The patients were grouped according to the indication for pregnancy termination and the presence of uterine scar. Patients with no previous uterine surgical history and active amniotic flow underwent misoprostol protocol and foley catheter treatment was applied primarily to patients with a history of previous uterine surgery. The patient groups were evaluated according to 24-hour termination success of misoprostol and foley catheter treatments in terms of abortion interval and complications (uterine rupture, bleeding, chorioamnionitis, rest placenta). Patients' age, body mass index, gravida, parity, abortion, educational status, smoking, weeks of gestation according to the last menstrual period, water arrival history, previous surgery history, TVUSG information during diagnosis and follow-up were retrospectively analyzed.