Kimyasal gübrelerin etkinliğini artırmada rizobakteri (PGPR) uygulamalarının bazı kışlık arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of risobactery (PGPR) applications on yield and yield components of some winter barley (Hordeum vulgare L.) for increasing the efficiency of chemical fertilizers
  1. Tez No: 536353
  2. Yazar: TÜLAY TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, 2016/2017 sezonunda Van ekolojik şartlarında kışlık iki sıralı arpa çeşitlerinde (Beyşehir-98, Konevi-98 ve Karatay-94) farklı oranlarda (5 kg P2 O5 +3.1 kg N ve 10 kg P2O5 +6.2 kg N) uygulanan kimyasal gübreleme ile farklı PGPR kombinasyonlarının (0-50-100 PGPR) verim ve verim öğelerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait deneme tarlalarında Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, PGPR ve kimyasal gübre uygulamalarının arpa bitkisinde; başaklanma süresi(gün), başaklanma erme süresi (gün), metrekarede başak sayısı (adet/m2), bitki boyu (cm), başak boyu (cm), başakta tane sayısı (adet), bin tane ağırlığı (g), tane verimi (kg/da) ve toplam verim (kg/da) üzerine etkileri incelenmiştir. Başaklanma süresi 146.0-151.0 gün, başaklanma erme süresi 33.0-38.0 gün, metrekarede başak sayısı 421.7-1085.0 adet/m2, başak boyu 7.00-9.00 cm, tane verimi 123.3-380.7 kg/da, toplam verim 690.0-1584 kg/da, bin tane ağırlığı 43-55.2 g arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi 100 uygulama ile Konevi-98'den (380.7 kg/da) elde edilirken, en düşük tane verimi ise Karatay-94 (123.3 kg/da) çeşidinden 0 uygulama ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of combinations of chemical fertilizers (5 kg P2O5 +3.1 kg N and 10 kg P2 O5 +6.2 kg N) and PGPR (0-50-100 PGPR) on yield and yield components In some winter two rowed barley varieties (Beyşehir-98, Konevi-98 and Karatay-94) during 2016-2017 cultivation period in Van province. This experiment was conducted according to split plots in randomized block experimental fields of Field Crops Department of Agriculture Faculty of Van Yüzüncü Yıl University. In this study effects of different chemical fertilizers and PGPR applications on spike time (day), spike maturity (day), spike number per square meter (spikes/m2), plant length (cm), spike length (cm), grain number per spike (number/spike), thousand grain weight (gr), grain yield (kg/da) and total yield (kg/da) were determined. Spike time, spike maturity, spike number per square meter, spike length, grain yield, total yield, thousand grain weight changed in range of 146-151 day, 33-38 day, 421.7-1085.0 per/m2, 7.0-9.0 cm, 123.3-380.7 kg/da, 690.0-1584 kg/da, 43-55.2 g respectively. The lowest grain weight were obtained as 123.3 kg/da from Karatay-94 variety in control parcels while were found as 380.7 kg/da by 100 PGPR application in Konevi-98 variety.