İki değişkenli Gadjıev İbragimov tipli operatörler ile yaklaşım
Approximation by two dimensional Gadjiev İbragimov type operators
  1. Tez No: 536354
  2. Yazar: NUMAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE GÖNÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; doğrusal pozitif operatörlerin temel özellikleri ile tezde kullanılacak fonksiyon uzayları ve bu uzaylar için bazı yaklaşım teoremlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde; öncelikle klasik Gadjiev Ibragimov opreatörleri ile yaklaşımın temel özellikleri verilmiş daha sonra bu operatörün Gönül,Coşkun (2013) tarafından verilen bir genelleştirmesinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Son bölümde; ikinci bölümde verilen genelleştirmenin iki değişkenli hali tanımlanarak bu operatörlerin yaklaşım durumları grafik ve nümerik hesaplarla ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Bu bölüm tezin orijinal bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three parts. In the first part, basic properties of linear positive operators with function spaces to be used in the thesis and some approach theorems for these spaces were included. In the second part, the basic properties of the approach with the classical Gadjiev-Ibragimov operators are given and then the approach properties of the generalization of this operator by the Gonul,Coskun (2013) were investigated. In the last part, two dimensional state of the generalization given in the second part is defined and the approximate cases of these operators are studied in detail with graphical and nımerical calculations. This section is the original part of the thesis.