Karbapenem dirençli klebsiella pneumoniae üremesi saptanan hastaların risk faktörleri ve mortalite açısından irdelenmesi
Analysis of patients who were diagnosed with carbapenem resistant klebsiella pneumoniae production in terms of risk factors and mortality
  1. Tez No: 536360
  2. Yazar: MÜGE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN YULUĞKURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Klebsiella pneumoniae enfeksiyon etkeni olarak sıklıkla izole edilen bir patojendir. Karbapenem dirençli suşlar tüm dünyada beraberinde ülkemizde hızlı bir artış göstermiştir. KDKP'nin sıklıkla nozokomiyal ve sistemik enfeksiyonlarla ilişkili olması ve tedavi seçeneklerinin oldukça kısıtlı olması bu patojenin önemini arttırmaktadır. Bu retrospektif çalışmanın amacı, bir yıllık süreçte Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde gelişen KDKP enfeksiyonlarının risk faktörleri ve mortalite açısından incelenmesidir. Çalışmamızda, Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 01.01.2016-01.01.2017 tarihleri arasında en az 72 saat yatırılarak takip edilen hastalardan 18 yaş üstü olup alınan kültürlerinde KDKP üremesi olan ve etken kabul edilen olgular vaka grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu ise vakalar ile aynı dönemde, aynı servislerde >72 saat yatan, KDKP üremesi olmayan hastalar arasından rastgele seçildi. Çalışmaya 54 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 63,9 olarak bulunurken; erkek ve kadın cinsiyet oranı eşitti.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is a pathogen that is often isolated as an infectious agent. Carbapenem resistant strains have increased rapidly worldwide and in our country. The fact that Carbapenem resistant K.pneumoniae (CRKP) is frequently associated with nosocomial and systemic infections and has limited treatment options increase the importance of this pathogen. The aim of this retrospective study is to investigate the risk factors and mortality rates of CRKP infections; in Trakya University Faculty of Medicine Hospital in one year process. In our study, from the patients who were followed up between 01.01.2016-01.01.2017 at Trakya University Health Application and Research Center for at least 72 hours and for cases with positive culture for CRKP and accepted for infection agent those who were above the age of 18 were included in the study as a case group. The control group was randomly selected among the patients who had > 72 hours in the same services and who did not have CRKP growth in clinical samples during the same period. 54 patients were included in the study. The mean age was 63.9 years; male and female sex ratio was equal.