Türkiye'de pirinç üretimi, tüketimi ve pazarlaması
Rice production, consumption and marketing in Turkey
- Tez No: 536374
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Türkiye çeltik ve pirinç piyasası, üretimi, dış ticareti, talebi, fiyatları, pazarlama yapısı ve uygulanan politikalar değerlendirilmiştir. Türkiye'de çeltik ve pirinç üretimi son yıllarda artmaktadır. 1990 yılında 230 bin ton çeltikten 138 bin ton pirinç üretilirken 2017 yılına gelindiğinde 900 bin ton çeltikten 540 bin ton pirinç elde edilmiştir. Bununla birlikte, aynı yıllar arasında ekim alanı ve verim artmıştır. Çeltik tarımına yönelik yapılan devlet destekleriyle birlikte üretim artarken buna paralel olarak tüketimde artmıştır. 2008 yılında 557 bin ton olan yurtiçi tüketim 2017 yılında 750 bin ton'a yükselmiştir. Türkiye'de çeltik ve pirinç üretimi artan yurtiçi tüketimi karşılayamamakta ve ihtiyaç duyulan miktar yurtdışından alınmaktadır. Yani Türkiye çeltik ve pirinçte dışa bağımlı ülke konumunda bulunmaktadır. Bu durumun en önemli nedenleri ise, yüksek girdi fiyatları ve maliyetlerdir. Diğer yandan, pirinç üretimindeki en önemli sorun sulama suyu yetersizliğidir. Türkiye, çeltik-pirinç piyasasındaki sorunların daha etkin yöntemlerle çözülmesi ile birlikte gelecekte kendine yetebilen bir ülke konumuna gelebilir. Bu çalışmada, Türkiye çeltik-pirinç piyasasını değerlendirmek için SWOT analizi uygulanmıştır. Ayrı
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey rice and rice market, production, foreign trade, demand, prices, marketing structure and policies are evaluated. Paddy and rice production in Turkey has been increasing in recent years. In 1990, 138 thousand tons of rice was produced from 230 thousand tons of rice and in 2017, 540 thousand tons of rice was obtained from 900 thousand tons of rice. However, the cultivation area and yield increased during the same years. While the production increased with the support of the state for paddy farming, consumption increased in parallel with this. Domestic consumption, which was 557 thousand tons in 2008, increased to 750 thousand tons in 2017. paddy and rice production can not meet the growing needs of domestic consumption in Turkey and needed amounts are taken from abroad. In other words, Turkey is a dependent country on paddy and rice. The most important reasons for this situation are high input prices and costs. On the other hand, the most important problem in rice production is the lack of irrigation water. Turkey, with more efficient methods to solve the problems in the paddy-rice market can come to a country that can be self-sufficient in the future. Also in this study, SWOT analysis was performed to evaluate Turkey's paddy-rice market. In addition, solutions were offered for the current problems of the market.