The relation between the professional culture of industrial designers and their experiences in professional life
Endüstriyel tasarımcıların meslek kültürü ve mesleki yaşamlarındaki deneyimleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 536405
  2. Yazar: DOĞAN CAN HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yenilik ve teknoloji alanındaki küresel gelişmelerle birlikte, endüstriyel tasarım mesleğinin tanımı sürekli genişlemektedir. Endüstriyel tasarım sadece ürün değil, aynı zamanda servis eşyalar aletler gibi üretim faaliyetli sanayilerde çalışmaktadır. Günümüzde mesleğin sürekli artan önemi ve pazardaki yeri de bu tip firmaların dikkatini çekmektedir. Üretim firmaları şirketleri ağırlıklı olarak mühendis odaklı olduğu için, endüstriyel tasarımcıların profesyonel çevreye adapte olmalarında çeşitli değişkenler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, endüstriyel tasarımcıların lisans eğitimini yıllarında edindikleri meslek kültürlerinde farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum, mesleğin tanımını ve kültürünü şekillendirmektedir. Literatürde birçok mesleğin tanımına ve kültürüne ilişkin birçok kaynak bulunmaktadır. Fakat literatürde endüstriyel tasarımın meslek kültürüne ilişkin bir boşluk bulunmaktadır. Tez, endüstriyel tasarımcıların meslek kültürü ile meslek hayatındaki deneyimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, tez aynı zamanda endüstriyel tasarımcıların meslek hayatına uyumlarını, diğer mesleklerle etkileşimlerini ve endüstriyel tasarımcıların çalıştığı üretim şirketlerinin örgütsel kültürlerini ortaya koymaktadır. Saha çalışmasında, büyük ölçekli üretim firmalarında çalışan 15 endüstriyel tasarımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme ile veri toplanmıştır. Nitel bir yaklaşımla yapılan veri analizinden sonra, endüstriyel tasarımcıların profesyonel kültürleriyle ilgili olarak, bu tez, endüstriyel tasarımcıların meslek kültürüne dair üç ana çıkarımın olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çıkarımlar; topluluk olmanın önemine, esnek bir çalışma ortamına sahip olmanın önemine ve endüstriyel tasarım mesleğinin tanımına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
With the global developments in the fields of innovation and technology, the industrial design profession is continuously expanding its definition. By not only creating or enhancing products but also services, and systems; industrial design operates in mostly manufacturing related industries such as; furniture, white goods, and electronic appliances. Today, the profession's continuously increasing importance and place in the market attract the attention of these companies. Because manufacturing companies are mainly engineer-oriented, various variables emerge in the adaptation of industrial designers to the professional environment. Thus, differences appear in the professional culture of industrial designers which acquired in the undergraduate education. This situation shapes the definition and culture of the profession. In the literature, there are many sources on the descriptions and the cultures of many professions. However, there is a gap in the literature about the professional culture of the industrial design profession. The thesis aims to explore the relation between the professional culture of industrial designers and their experiences in professional life. While doing so, the thesis also reveals industrial designers' adaptation to professional life, their interactions with other professions, and organizational cultures of manufacturing companies that industrial designers work in. In the field study, data were collected through 15 semi-structured interviews with industrial designers who were working in large scale manufacturing companies. After a qualitative approached data analysis, concerning the professional culture of industrial designers, this thesis reveals that there are three main conclusions regarding the importance of being a community, the importance of having flexibility in space and time, and definition of industrial design profession.