Türkiye'de tıbbi atık sorunları ve çözüm önerileri
Medi̇cal waste and solutions in Turkey
- Tez No: 536413
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlık hizmeti veren sağlık kurumlarının faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atık tıbbi atık olarak değerlendirilir. Çalışmada tıbbi atıkların oluşumundan, toplanması, depolanması, taşınması ve bertarafına kadar geçen süreç incelenmektedir. Atıklar iş güvenliği açısından incelendiğinde çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmada L Tipi (5 X 5) Risk Analizi Matrisine göre hastane ortamı için örnek risk analizi oluşturularak tıbbi atıklar ile ilgili riskler belirlenmiştir. Sonuç olarak tıbbi atıklara maruziyetin en çok sağlık çalışanlarında görüldüğü belirlenmiştir. Atıkların oluşturduğu riskler, atığın türüne uygun bertaraf yöntemi seçilerek giderilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The wastes resulting from the activities of the health institutions and organizations which provide health services are considered as medical waste. This study examines the process from the formation, collection, storage, transportation and disposal of medical wastes. When wastes are examined in terms of occupational safety, it is seen that they have negative effects on environment and human health. In this study, a sample risk analysis was conducted for the hospital environment and risks related to medical wastes were determined according to L Type (5 X 5) Risk Analysis Matrix. As a result, it is stated that exposure to medical wastes is mostly seen in health workers. The risks generated by the wastes can be eliminated by selecting the appropriate disposal method for the type of waste.