Patlatmada kaya özelliklerinin parça boyut dağılımı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of rock properties on particle size distribution in blasting
- Tez No: 536414
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışmada, patlatma faaliyetleri sonucunda elde edilen yığının ortalama parça boyut dağılımının mevcut kaya kütlesi özelliklerine ve patlatma tasarım parametrelerine bağlı olarak değişimleri araştırılmıştır. Çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Adana Çimento Türk A.Ş. Çaldağı ve Soda Sanayi A.Ş. Karadiken hammadde sahalarında gerçekleştirilen atımlar incelenmiş; incelenen atımların yerinde blok boyutu WipJoint yazılımı ve patlatma sonrası yığının parça boyut dağılımı ise WipFrag yazılımı ile belirlenmiştir. İkinci aşamada her atımdan alınan kayaçların özelliklerini belirlemek amacıyla laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Son olarak ortalama tane boyutu ile kayaç özellikleri ve patlatma parametreleri arasındaki ilişkiler regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bu analizler sonucunda ortalama tane boyutu ile kayaçların fiziksel ve mekanik özellikleri arasında istatistiksel bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile çalışma sahalarındaki bölgesel değişimler ve parçalanma indeksi kullanılarak etkin patlatma bölgeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the mean particle size distribution of the mass obtained as a result of blasting activities depending on the existing rock mass properties and blasting design parameters were investigated. The study consists of three basic stages. In the first stage, at the raw material sites of Adana Çimento Türk Inc. Çaldağı and Soda Sanayi Inc. Karadiken were investigated, the block size of the analyzed beats was determined by WipJoint software and fragment size distribution of the post-blast mass was determined by WipFrag software. In the second stage, laboratory experiments were conducted to determine the properties of the rocks taken from each shot. Finally, the relationship between mean particle size and rock properties and blasting parameters were evaluated by regression analysis. This result of these analyzes, it was determined that there was a statistical relationship between the mean particle size and the physical and mechanical properties of the rocks. At the end of the study, one way variance analysis (ANOVA) was used to define the effective blasting zones by using regional changes and fragmentation index in the study areas.