Privatization of the Turkish state banks an analysis of the present and suggestions for future
- Tez No: 53644
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. E. ABDÜLGAFFAR AĞAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Globalleşme süreci içinde, çok boyutlu uyum gereklerinden önemli biri, dünya ekonomisinin serbest rekabet ilkesine göre yeniden şekillenmesine paralel olarak, ulusal ekonomilerin mümkün olduğunca serbest piyasa modeline göre işler kılınması olmuştur. Özelleştirme bu çerçevede, son on yıldan bu yana dünyanın, bu arada Türkiye'nin de gündeminde yer alan bir konudur. Özelleştirmenin temel nedeni serbest piyasa modeline geçişin bir unsuru olmasıdır. Sorun, sistemin mümkün olduğunca serbestleştirilmesi ve bu suretle ekonomide verimlilik ve etkinliğin sağlanmasıdır. Uluslararası ticaretin globalleşme sürecinde, bankalarımızın uluslararası pazarlarda rekabet etmelerini sağlayabilmek için geniş anlamda bir bankacılık reformuna ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, karşımıza kamu bankalarının özelleştirilmesi çıkmaktadır. Bunun yanında sözkonusu reformların yapılabilmesi için özelleştirme tek araç değildir. Kamu bankalarının özelleştirilmesinin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için, doğru bir anlayış ve yaklaşım oluşturulması ön şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu bankalarının özelleştirilmesinin neden ve nasıl yapılacağı ile ilgili temel sorular gözönünde bulundurulmalıdır. Bu tezin ana amacı Türkiye'de kamu bankalarının özelleştirilmelerinin analiz ve değerlendirilmesi ve çözüm önerileridir. Bunlar:. Kamu bankalarının özelleştirilmesine büyük önem verilmelidir. Yapılacak herhangi bir hata ciddi sorunlar doğurabilir.. Özelleştirilecek kamu bankalarının bilançoları gözden geçirilmelidir.. Kamu bankalarının kredileri rehabilite edilmelidir.. Kamu bankalarını alacak kuruluşların kredibiletesi yüksek olmalıdır. Ticari kuruluş olmalarının yanında kamu bankaları sosyal hizmet sunduklarından adil olmayan transferlerden bankalar korunulmalıdır.. Bankacılık çok duyarlı bir sektör olduğundan kamu bankalarının özelleştirilmesinde açıklık ilkesine önem verilmelidir.. Kamu bankalarının özelleştirilmesinde kurumlarda yapısal değişiklikler yapılmalıdır. Makro stabilizasyon özelleştirmenin gereklerini yerine getirmesi bakımından zorunlu. bir koşuldur. IV. Bilanço yapılan daha iyi olan bankaların özelleştirilmesine daha önce başlamak faydalı olur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the process of globalization, one of the important requirements of multi-dimentional adjustment process was to make national economies operable as much as possible according to the premises of the free-market model, parallel to the reshaping of the world economy in line with the principle of free competition. Within this framework, privatization has been an issue which has taken its place on the agenda of the world as well as on that of Turkey during the last decade. The basic reason privatization stems from its being an element of transition to free-market model. The issue is to liberalize the system as much as possible and thus achieve productivity and effectiveness in the economy. In the process of globalization of international trade and financial markets, there is a demand for an extensive banking reform in order the banks to compete more effectively. Privatization of state banks comprises of an important part of these discussions. However, it is not possible to assert that privatization is the only tool to realize these reforms. Good understanding and strategically well disciplined approach is a pre-requisite for healthy privatization of state banks. Fundamental questions that need to be asked are why and how privatization of state banks should be realized. The main objective of mis thesis was to analyze and evaluate the important issues regarding privatization of state banks in Turkey and suggest the solutions. Our findings can be grouped:. A great importance has to be given to the privatization of state banks. Any mistake will be end up with serious problems.. The balance sheet of state banks needed to be reformed that are going to be privatized.. The rehabilitation of the state bank' credits has to be determined.. The credibility of the institutions, that will take over the state banks have to be high. Besides being commercial institutions, the banks do public service as well. It is important to prevent from unfair take overs.. Banking is such an sensitive sector so that openness is very important during the privatization of state banks.. Without organising the institutional infrastructure, the privatization of state banks should not begin. Macro stabilization is a must for privatization to do its duties.. It is better to start with the privatization of state banks that are in a better position and have better balance sheet. III