Coulomb alanı içinde spini sıfır olan negatif yüklü parçacığın göreli D-boyuttaki hareketi
Relativistic D-dimensional motion of negatively charged spin zero particle in the coulomb field
- Tez No: 536497
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, D + 1 boyutlu uzayzamanda Coulomb küresel simetrik potansiyel enerjinin etkisi altındaki spin'i sıfır olan negatif yüklü parçacık için Klein-Gordon denklemi oluşturulmuştur. D + 1 boyutlu uzay zamanında Coulomb alanı etkisi altında spin'i sıfır olan negatif yüklü parçacık için enerji özdeğerlerini ve özfonksiyonlarını elde edilmiştir. D + 1 boyut uzayzamanda spin'i sıfır olan negatif yüklü parçacık için göreli sınırlı kuantum enerjisi, hem sınırlı kuantum enerjisi ile uzayzaman boyutu arasındaki karşılıklı ilişkiyi anlamak için hem de D+1 boyutlu uzayzamanda spin'i sıfır olan bükülmüş negatif yüklü parçacık için bağlı kuantum enerjisini doğrulamanın anahtarı olarak ilgi çekici olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The Klein-Gordon equation for negatively charged spin zero in the D+1 dimensional spacetime under the influence of the spherical symmeric petential energy that is the Coulomb field is constructed. We calculate the energy eigenvalues and eigenfunctions for negatively charged spin zero particle in D+1 dimensional spacetime under the Coulomb field. The relativistic bounded quantum energy for negatively charged spin zero particle in D+1 dimensional spacetime is regarded as interesting both to understand the correspondence between bounded quantum energy and the dimension of spacetime and as key to confirming the bounded quantum energy for twisted negatively spin zero particle in D+1 dimensional spacetime.