Redüksiyon mammoplastide süperiomedial ve inferior pediküllü tekniklerin preoperatif ve postoperatif duyu değişikliği açısından karşılaştırılması
Comparison of Sensory Changes Following Superomedialand Inferior Pedicle Breast Reduction
- Tez No: 536536
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meme küçültme operasyonu sonrası Nipple Areola Kompleksi (NAC)'ın duyusunu korumak önemlidir. Geçmişte birçok Otör meme duyusunun kaybında, rezeke edilen meme doku miktarının kullanılan operasyon tekniğinden daha önemli olduğunu belirtirlerdi. Son 1-2 dekattaki litaratüre baktığımızda ortaya atılan iddialar bunun tam tersini savunmaktadır. Yani post operatif duyu ölçüm sonuçları meme küçültme tekniğine bağlıdır. Bazı Otörler inferior pedikül tekniğinin NAC' ın duyusunun korunmasında süperior teknikten daha iyi olduğunu belitmektedirler. Ancak bazıları da ikisi arasında bir fark bulmamıştır. Bu çalışma; Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde makromeme tanısı ile yatan hastalarda inferior pedikül ve süperomediyal pedikül tekniğine uygun olarak ameliyat edilen 60 hastanın prospektif değerlendirilmesini içermektedir. İnferior pedikül tekniğine uygulanarak ameliyat edilen 30 hasta (grup 1) ve süperomediyal pedikül tekniği uygulanarak ameliyat edilen 30 hasta (grup 2) çalışmaya dahil edildi. Ancak toplam 6 hasta ( 1'i grup 1 den 5'i grup 2 den )çalışmaya katılmaktan vazgeçti, 6 hasta da(1'i grup 1 den 5'i grup 2 den) postoperatif dönemde kontrollerine gelmedikleri için çalışmadan çıkarıldı. Hastaların değerlendirilmesinde kullanılmak üzere bir form düzenlendi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönem hasta bilgi formuna ( Ek-I) yaş, kilo, Body Mass Indeks (BMI), sigara öyküsü, ek hastalıklar, eğitim durumu, bel ağrısı varlığı, meme büyüme dönemi, Regnault sınıflaması, çıkarılan meme spesmen ağrılığı, uygulanan anestezi tipi, nipple areolanın taşınma mesafesi ve pedikül uzunluğu hesaplanarak kaydedildi. Tüm hastalar preop ve post op 3. hafta ve 6. ayda fizik tedavi polikliniğinde memede 9 nokta algometri, areolada 2 nokta diskriminasyon ve tenar bölge 2 nokta diskriminasyonu ölçülerek her bir hasta için ayrı ayrı formlara yazıldı. Hastalar preop ve postop dönemlerde telefonla aranarak tetkiklere ve kontrollere çağrıldı. Sorunları, şikayetleri soruldu formlara kaydedildi. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda meme küçültme operasyonunda kullanılan inferior pedikül tekniği ile süperiomedial pedikül tekniği arasında post operatif duyu değişikliği açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Background More attention is focused on sensory outcomes following breast reduction operations. We conducted this prospective, non-randomized study to compare two commonly used breast reduction techniques, superomedial pedicle and inferior pedicle, regarding sensation of the nipple-areolar complex. Methods We prospectively assigned 60 patients with macromastia into the superomedial pedicle group (SMP group, n = 30) or the inferior pedicle (IP group, n = 30) group. Six patients who withdrew from the study and another six patients who did not attend return visits were excluded. Algometry was used to measure the sensation of breast skin, cardinal points of the areola and the nipple. Two-point discrimination was also measured on the areola. Measurements were performed before surgery, at 3 weeks, and 6 months postoperatively. Results There were 20 patients in the SMP group and 28 patients in the IP group. The mean ages of the patients were 43.2 ± 12.7 and 45.9 ± 10.8 years, respectively (p = 0.438). The mean BMI of the patients were 32.4 ± 6.7 and 30.4 ± 5.3 kg/m2, respectively (p = 0.257). The mean weights of resected tissues were 802.5 (280–2180) versus 773.7 (349.5–1425.0) g, respectively (p = 0.900). Although breast sensation did not change in the SMP group, sensation in the upper medial and lower lateral portions of breast skin was reduced in the IP group. Two-point discrimination test results did not change in either group. The amount of changes in algometry and two-point discrimination tests were similar in both groups. Conclusion Both superomedial and inferior pedicle breast reduction techniques are safe and reliable in terms of sensory changes