Kliniğimizde meme küçültme operasyonu yapılan hastaların demografik yapı, histopatoloji ve hasta memnuniyeti açısından retrospektif incelemesi
A retrospective analysis of patients who underwent reduction mammaplasty in our clinic: Evaluation of demographic characteristics, histopathology and patient satisfaction
- Tez No: 976522
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KESİKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Kliniğimizde Meme Küçültme Operasyonu Yapılan Hastaların Demografik Yapı,Histopatoloji ve Hasta Memnuniyeti Açısından Retrospektif İncelemesi Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde meme küçültme operasyonu yapılan hastaların yaşı,vücut kitle indeksi,ek hastalıklar, doğurganlık durumu, eğitim, sosyoekonomik durum ve sigara kullanımı gibi demografik özelliklerini incelemek,eksize edilen meme dokularının histopatolojik özelliklerini değerlendirmek ve operasyon sonrası hasta memnuniyetini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2014 ile Mart 2024 tarihleri arasında meme hipertrofisi nedeniyle kliniğimize başvuran redüksiyon mammoplastisi uygulanan 720 hastanın demografik yapıları, sağ ve sol memelerinden gönderilen 1440 spesmen histopatolojik olarak retrospektif olarak incelenmiştir.99 hasta Mersenne Twister sayı üreticisi sistemi ile seçilerek hasta memnuniyet değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 40,2±12,9 yıl (en düşüğü 13, en yükseği 71) idi. Hastalardan 42 (% 5,8)'sinin sigara kullandıkları tespit edildi. Hastalardan 220 (% 30,6)'sinde ek hastalık bulgularına rastlanıldı. En sık ek hastalıklar sırasıyla 89 (% 40,4)'unda HT, 46 (% 20,9)'sında DM, 38 (% 17,2)'inde Hipotiroidiydi. Hastalara en sık uygulanan ameliyat tekniklerinin 504(%70)'ünde süperiomedial,91(%12,6)'inde free nipple,57(%7,9)'sinde süperior pedikül olduğu izlendi. Sigara kullanan hastalarda sigaranın hiperaljezik etkisinden dolayı operasyon öncesi ve sonrası fiziksel ağrı sorunlarının daha yüksek olduğu izlendi. Genç hastaların kendilerini ve partnerlerinin kendilerini cinsel olarak çekici bulma oranının ileri yaştaki hastalara göre düşük olduğu izlendi. Sonuç: Makromasti semptomları ile plastik cerrahi kliniklerine başvuran hasta sayısında ciddi artma görülmektedir. Cerrahi sonrası hastanın estetik memnuniyeti dışında bel ve sırt ağrılarında azalma, meme alt kıvrımında kızarıklı, kaşıntı ve terleme şikayetlerinde düzelme, uyku kalitesinde artma gibi fiziksel iyilik hali durumunda düzelmeler olmaktadır. Giderek artan operasyonlar sonrası hastalarda insidental meme kanserine rastlanması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu nedenle redüksiyon mammoplastisi uygulanan hastaların patoloji sonuçlarının takibi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
A Retrospective Analysis of Patients Who Underwent Reduction Mammaplasty in Our Clinic:Evaluation of Demographic Characteristics, Histopathology and Patient Satisfaction Aim: The aim of this study is to examine the demographic characteristics of patients who underwent breast reduction surgery at our clinic, such as age, body mass index, comorbidities, fertility status, education, socioeconomic status, and smoking status; to evaluate the histopathological characteristics of the excised breast tissue and to identify the factors affecting patient satisfaction after surgery. Materials and Methods: The demographic characteristics of 720 patients who underwent reduction mammoplasty at the Department of Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery, Faculty of Medicine, Çukurova University, between January 2014 and March 2024 due to breast hypertrophy, and 1,440 specimens sent from the right and left breasts were retrospectively examined histopathologically. Patient satisfaction was assessed in 99 patients selected using the Mersenne Twister number generator system. Results: The mean age of the patients was 40.2±12.9 years (range: 13 to 71). Smoking was detected in 42 (5.8%) of the patients. Additional disease findings were observed in 220 (30.6%) of the patients. The most common additional diseases were HT in 89 (40.4%), DM in 46 (20.9%), and hypothyroidism in 38 (17.2%). The most frequently used surgical techniques were superomedial in 504 (70%), free nipple in 91 (12.6%), and superior pedicle in 57 (7.9%) patients. Due to the hyperalgesic effect of smoking, patients who smoked were found to have higher levels of physical pain before and after surgery. Younger patients were found to have a lower rate of finding themselves and their partners sexually attractive compared to older patients. Conclusion: There has been a significant increase in the number of patients presenting to plastic surgery clinics with symptoms of macromastia. In addition to the patient's aesthetic satisfaction after surgery, there are improvements in physical well-being, such as a reduction in back and neck pain, improvement in complaints of redness, itching, and sweating in the inframammary fold and an increase in sleep quality. It should come as no surprise that incidental breast cancer is increasingly being detected in patients following these procedures. Therefore, it is crucial to follow up on the pathology results of patients who undergo reduction mammoplasty.