ilk ve ikinci trimester tarama testi markerlerinin intrauterin gelişme geriliği ile ve bu gebeliklerin kötü perinatal sonuçları ile olan ilişkisi
  1. Tez No: 536565
  2. Yazar: YUSUF MADENDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İntrauterin büyüme ve gelişme geriliği (IUGG) bebeğin tahmini kilosunun beklenenin ve genellikle 10. persentilin altında olduğu durumları tanımlar. Fetüsün inutero büyümesi birçok faktörden etkilenmektedir. İntrauterin gelişmenin devam etmesi yeterli oksijen ve besin desteği ile mümkün olmaktadır. Bu durum uteroplasental dolaşımın gebelik boyunca devam eden değişim ve gelişimi ile gerçekleşmektedir. IUGG saptanan fetüslerde fetal ve perinatal ölümle sık karşılaşılmaktadır. IUGG' de perinatal morbidite ve mortalite özellikle fetal tahmini doğum ağırlığının gebelik yaşına göre 3. persentilin altında olduğu olgularda belirgin olarak artmaktadır. Perinatal mortalite ve morbiditeyi olumsuz yönde etkileyen IUGG' nin saptanarak uygun şekilde takibinin yapılması önemlidir. Günümüzde antenatal takipte uygulanan tarama testlerinin bir kısmı da birinci trimester ve ikinci trimester tarama testleridir. Çok markerli tarama testleri olarak da bilinen bu testler, gebelikte 11-14 ve 16-20. haftalar arasında trizomi 18, 21 ve nöral tüp defektinin değerlendirilmesinde kullanılan tarama testleridir. Birinci trimesterde fetal nuchal translucency (NT), free human chorionic gonadotropin-β (free-βhCG) ve pregnancy-associated plasma protein A (PAPP-A) değerlerini araştırarak, trizomi 21 ve 18'in erken tanısında daha efektif olunabilir ve daha az invaziv girişimle tanıma sağlanabilir. Bu test ile diğer kromozomal anomaliler, IUGG ve preterm eylem gibi perinatal riskler de belirlenebilir. İkinci trimesterde bakılan serum alpha fetoprotein (AFP), human chorionic gonadotropin (hCG) ve unconjugated estriol (uE3) seviyelerindeki anormallik kötü perinatal sonuçlarla ilişkili olabilir (1-3). Önceki çalışmalar göstermiştir ki yüksek AFP seviyesi; fetal ölüm ve düşük doğum ağırlığı ve preterm doğum ile ilişkilidir (4-7). Benzer bir şekilde yüksek HCG seviyeleri artan sıklıkta gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, preterm doğum ve fetal kayıp ile ilişkili bulunmuştur (8-9). Yüksek AFP ve HCG seviyeleri plasental patolojilerde de yüksek olabilir (10-11). Düşük uE3 seviyeleri de kötü perinatal sonuçlarla ilişkilidir (2,12). Plasenta veya fetustaki enzimatik defekler uE3 eksikliğini açıklar (13-14). IUGG' li gebelerde fetal ölüm, doğum asfiksisi, mekonyum aspirasyonu ve bozulmuş nörolojik gelişim ihtimali yüksektir (15-17). Bu biyokimyasal markerlerin anormal analizi kötü perinatal sonuç ile ilişkili olabilir. Bizim bu çalışmada amacımız, IUGG tanısı alıp birinci ve ikinci trimester tarama testlerine ulaşabildiğimiz gebelerin postpartum sonuçları ile test sonuçlarını karşılaştırarak, IUGG' nin önceden tahmininin mümkün olup olmadığının araştırılmasıdır. Ayrıca bu çalışmanın bir amacı da yine bu markerleri kullanarak IUGG' li gebelerde kötü perinatal sonucun önceden tahmin edebilme başarısını ortaya koymak.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim: Early identification of trisomy 21 can be achieved by investigating fetal nuchal translucency (NT), free human chorionic gonadotropin-β (free-βhCG) and pregnancy-associated plasma protein (PAPP-A) levels in first trimester. With this test, perinatal risks such as other chromosomal anomalies, intrauterine growth retardation (IUGR) and preterm labor can be determined. Our aim was to investigate whether first trimester test markers were successful in predicting IUGR. In addition, another aim was to reveal using these markers whether success of prediction of poor pregnancy outcome in patients with IUGR. Materials and Methods: This study was done in an university hospital, retrospectively, with two group (IUGR and healthy groups). Patients in both groups were delivered between 36-41th gestational weeks and performed first trimester screening test. Results: A total of 184 pregnant women were reached, 85 were IUGR, while 99 were healthy pregnant control group. When the first trimester screening test parameters were compared, PAPP-A and free β-hCG were found to be statistically significant decline in the IUGR group compared with controls (p=0.019, p=0.037, respectively). However only low PAPP-A level was found to be significant after age and smoking and weight correction was done statistically. Conclusion: In summary, the first trimester low serum PAPP-A level may indicate IUGR which may occur during the late period of pregnancy. None of the markers used in the first trimester screening test on the poor neonatal outcome were successful.