Taşeronlaşmanın sağlık çalışanlarında örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Çanakkale' de bir uygulama
The effect of subcontractorship on organizational justice and dependence among healthcare workers: An emprical study in Çanakkale province
  1. Tez No: 536581
  2. Yazar: ESİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Taşeronlaşma ile değişen özel ve kamu sektöründeki gelişmeler birçok sektörde olduğu gibi sağlık sektörünü de etkilemiştir. Sağlıkta dönüşüm paradigmasının en önemli başlıklarından biri taşeronlaşmanın, sağlık alanında daha fazla yaygınlaşması ile sağlık sektörü aşamalı biçimde özel sektöre kaynak aktarımının merkezi durumuna getirilir iken kamu sektöründe çalışmakta olan yetişmiş personellerse, özel sektöre dönük ve güvencesiz bir pozisyona itilmektedir. Bu tez çalışmasıyla; sağlık sektöründe taşeron ve kadrolu olarak istihdam edilen personellerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki bulunan farklılığı, sonuçları ve çözümlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma; ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan 97 kadrolu, 103 taşeron olmak üzere toplam 200 personele anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dair verilerin toplanmasında; Örgütsel Adalet Ölçeği, Sosyo-Demografik Bilgi Formu ve Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden yararlanılmıştır. Bu verilerin analizindeyse Bağımsız Örnekler T - Testi ve de ANOVA kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının işlem adaleti, etkileşim adaleti, örgütsel adalet ve dağıtım adaleti algılarında cinsiyete göre, anlamlı olan bir farklılığın olmadığı belirlenirken(p>.05), sağlık çalışanlarının duygusal bağlılık, örgütsel bağlılık, normatif bağlılık ve de devam bağlılığı düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Developments in the private and public sectors, which changed with subcontracting, affected the health sector as in many other sectors. One of the most important topics of the transformation paradigm in health is that the health sector gradually becomes the center of the transfer of resources to the private sector with the outsourcing becoming more widespread in the health sector, while trained personnel working in the public sector are pushed into the private sector in a safe and secure position. With this thesis; The aim of this study is to reveal the differences, results and solutions of organizational justice perceptions and organizational commitment levels of subcontractors and staff working in health sector. Research; A total of 200 personnel including 97 staff members and 103 subcontractors were employed in the COMU Research and Application Hospital. Socio-Demographic Information Form, Organizational Commitment Scale and Organizational Justice Scale were used for data collection. In the analysis of the data, Independent Samples T-Test and ANOVA were used. While there was no significant difference in the perceptions of health workers in organizational justice, interaction justice, transaction justice and distribution justice (p> .05), It was determined that there was no significant difference according to gender in the levels of organizational commitment, emotional commitment, continuity of commitment and normative commitment of healthcare workers.