Çalışma prensipleri farklı sensörler kullanılarak ideal radyoterapi solunum takip sisteminin geliştirilmesi.
Development of ideal radiotherapy respiration monitoring system using different sensors in working principles.
  1. Tez No: 536587
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde radyoterapide kullanılmak üzere; farklı çalışma prensiplerine sahip sensörler sınanıp, insan göğüs duvarının hareketleri izlenerek nefes hareketi takip edecek verimli bir solunum takip sistemi için optimum çözümler incelenmiştir. Günümüzde cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyoterapi kanser tedavisinin en temel yöntemleridir. Günümüze kadar fizik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak radyoterapi yöntemleri de gelişmiştir ve radyoterapi uygulamalarının %90'nından fazlası bilgisayarların kontrolünde yapılmaktadır. Radyoterapide, tümörlerin ışınlanmasında yan etkilerin azaltılması ve tümörle daha etkin mücadele için daha küçük tedavi alanlarında daha yüksek dozların verilebilmesi en önemli hedeftir. Bu hedef doğrultusunda geliştirilmiş olan solunum ayarlı radyoterapi teknikleri uygulanırken daha az tümör hareketi istenmektedir ve dolayısıyla solunumla birlikte tümörün ve etrafındaki organların hareket etmesi radyoterapi ışınlaması esnasında sorun teşkil etmektedir. Bu sorunu aşmak için solunum ayarlı radyoterapi sistemleri geliştirilmiştir. Çalışma prensipleri farklı olan birçok solunum takip sistemi hali hazırda kullanılmaktadır fakat birçoğu çalışma verimliliğini düşürecek ve hastayı rahatsız edebilecek aparatlara sahipken bu tezde çeşitli programlama dilleri, görüntü işleme teknikleri, Arduino miktodenetleyici kartı ve farklı çalışma prensiplerine sahip sensörler kullanılarak bu sorunlara bulunan yanıtlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; to be using in radiotherapy, Sensors with different operating principles have been tested, the optimum solutions for an efficient respiratory tracking system that will track the breathing movement by following the movements of the human chest wall were examined. The main methods that are effective in cancer treatment are surgical treatment, chemotherapy and radiotherapy. In parallel with the developments in physics and computer technology, radiotherapy methods have been developed and more than 90% of radiotherapy applications are performed under the control of computers. In radiotherapy, the reduction of side effects in irradiation of tumors and the ability to deliver higher doses in smaller treatment areas is the most important target for more effective fight with the tumor. In the light of this goal, less tumor movement is desired when breathing modulated radiotherapy techniques are developed and hence the movement of the tumor and surrounding organs along with respiration poses are problem during radiotherapy irradiation. Respiratory modulated radiotherapy systems have been developed to overcome this problem. Many respiratory monitoring systems have different operating principles, but many of them have equipment to reduce the working efficiency and disturb the patient. In this thesis; various programming languages, image processing techniques, Arduino microcontroller card and sensors with different operating principles are used to determine the responses to these problems.