Spiritüel liderlik davranışının algılanan performans üzerine etkisi
Effects of spiritual leadership behavior on perceived performance
  1. Tez No: 536593
  2. Yazar: ELİF NARCIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüz modern toplumlarında hakim olan maneviyattan yoksun, kontrol ve korku odaklı yönetim anlayışını reddeden Spiritüel Liderlik tarzı, insanların adanmaya değer bir amaca bağlanma ihtiyaçları olduğu üzerine kurgulanmış, ahenk ve bütünlüğe önem veren bir liderdik biçimidir. Olayların ve kişilerin sadece somut, maddi ve dünyevi taraflarıyla değil, manevi taraflarıyla, ruh ve duygu dünyalarıyla da ilgilenen bir liderlik tarzıdır. Örgütsel ahengi sağlayarak, örgütsel başarıyı hedeflemesi, algılanan performans üzerinde etkili olabileceği öngörülen bu yeni liderlik tarzının mercek altına alınması noktasında teşvik edici olmuştur. Bu çalışmada, söz konusu liderlik tarzının takipçiler üzerinde yarattığı pozitif etkiler göz önüne alınarak, spiritüel liderliğin çalışanların psikolojik sermayeleri ve örgütsel destek algılarını etkileyebileği öngörülmüş ve bu bileşenlerin arasındaki etkileşimin araştıralacağı bir model ve araştırma kurgulanmıştır. Araştırma, yoğunluklu olarak İstanbul'da yer alan orta ve büyük ölçekli 167 kurumsal işletmelede yapılmıştır. Söz konusu işletmelerde görev alan 751 beyaz yakalı personel üzerinde araştırmaya ait anket uygulanmış, araştırrma sonuçları Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan analizlere göre, spiritüel liderlik davranışının, çalışanların psikolojik sermayelerini ve örgütsel destek algılarını pozitif yönde etkilediği, ancak spiritüel liderlikle algılanan performans arasında pozitif yönlü kuvvetli bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Spiritual leadership style that disapproves fear and control focused management understanding is a kind of leadership which believes that people are in need of being connected to a high goal thereby gives importance to harmony and integration to ensure that connectedness. This leadership style deals with not only tangible, material and earthly but also moral, spiritual and emotional sides of people and events. The probability of attaining organizational goals by ensurng organizational harmony has been encouraging in investigating this new leadership style which is expected to have a positive effect on perceived performance. Taking into consideration the positive effects created by the above mentioned leadership style on followers, in this study it is proposed that spiritual leadership will effect psychological capacities and organizational support perceptions of followers, thus research model has been designed with the aim of seeing the relationships between the above mentioned dimensions. Research of the study is conducted mostly in İstanbul in Turkey, on medium and large scale 167 corporate companies. 751 white collar professionals working in these 167 companies have applied to our study and survey results of the research have been analyzed with Structural Equation Modelling. According to the findings of the analyzes, it has been seen that spritual leadership behaviour effects psychological capacities and organizational support perceptions of followers positively but the postive effect of spiritual leadership behaviour is not as strong as expected.